70-ka Empiku z żywymi witrynami salonów

„70 lat spotkań z kulturą” – tak Empik podsumowuje swój jubileusz. Grafika, która towarzyszy obchodom i ilustruje to hasło zostanie odzwierciedlona w witrynach wybranych salonów. Dodatkowo, w Warszawie, Łodzi i Gdańsku specjalnie zaprojektowane instalacje „ożyją”.

Międzynarodowe Kluby Prasy i Książki przez dziesięciolecia tętniły kulturalnym życiem. Gościły najpopularniejszych twórców swoich czasów, dając publiczności szansę na kontakt z pisarzami, aktorami, muzykami i artystami, którzy wyznaczali kulturalne trendy. Tak jak dziś w salonach Empiku, tak w czytelniach i kawiarniach Klubów MPiK odbywały się spotkania autorskie, dyskusje i mini recitale. Nawiązując do tej tradycji, w roku obchodów 70. urodzin, Empik przygotował dla swoich klientów niecodzienną instalację. Dzięki niej będzie można poczuć klimat towarzyszący spotkaniom z kulturą w klubowych czytelniach przed laty.

Retro stylistyka specjalnie zaprojektowanej przestrzeni wystaw sklepowych nawiązuje do tej z Klubów MPiK. To będzie swoisty powrót do korzeni – sentymentalna podróż w czasie do jednej z dekad, w których rozkwitały kluby. Jako tło dla książek i winyli w witrynach, niczym na „żywym” obrazie, pojawią się charakterystyczne dla epoki meble, akcesoria i rośliny.

Dodatkowo, w trzech miastach: Warszawie, Łodzi i Gdańsku, Empikowe witryny ożyją. W sklepowych wystawach zagoszczą… ludzie. Specjalnie rozświetlone witryny staną się sceną, na której zobaczymy zwyczajne życie odbiorców kultury sprzed dekad: będą oddawać się lekturze i słuchać nastrojowej muzyki z gramofonu. Przechodnie będą mogli podglądać empikowy świat spotkań z kulturą.

W tym roku Empik obchodzi 70. urodziny. Pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki został otwarty w październiku 1948 roku w Warszawie przy Placu Unii Lubelskiej. Salon Prasy Zagranicznej stał się ulubionym miejscem spotkań warszawiaków, czytelnią i kawiarnią. Pojawiali się w nim uczeni i studenci, pisarze i dziennikarze, artyści, inżynierowie i robotnicy. Z czasem KMPiKi zagościły w większości polskich miast, stając się lokalnym centrum kultury i oknem na świat. W czytelniach i kawiarniach odbywały się tysiące spotkań autorskich, debat, wernisaży sztuki, koncertów czy wieczorków poetyckich.


Wyjątkowe witryny znajdują się w salonach:
3 października – 13 listopada
  • Empik Junior Warszawa – Marszałkowska 116/122
  • Empik Warszawa – Nowy Świat 15/17
  • Empik Kraków – Rynek Główny 23
  • Empik Manufaktura Łódź – Karskiego 5
26 października-13 listopada
  • Empik Forum Gdańsk – Targ Sienny 7
Ożywione witryny:
6-7 października
  • Empik Junior Warszawa – Marszałkowska 116/122
  • Empik Manufaktura Łódź – Karskiego 5
27-28 października
  • Empik Junior Warszawa – Marszałkowska 116/122
  • Empik Manufaktura Łódź – Karskiego 5
3-4 listopada
  • Empik Forum Gdańsk – Targ Sienny 7

 

Share