Bezpieczna strefa animacji dla dzieci wg. agencji animatorów „Skakanka”

Praca animatora na eventach jak i agencji animatorów to niełatwe zajęcie. Najmłodszych uczestników eventu bardzo trudno jest czymś zainteresować, skupić uwagę i zatrzymać na dłużej. To najbardziej wymagająca grupa beneficjentów. Dlatego animatorki niczym dobre wróżki kreują dziecięcą rzeczywistość, stając z uśmiechem na głowach, aby wyczarować magiczny świat dla najmłodszych!

Stworzenie bezpiecznej a jednocześnie ciekawej strefy animacji dla dzieci wymaga dużego zaangażowania, dobrej taktyki a także szczypty improwizacji. Tajniki pracy animatora oraz organizacji bezpiecznej strefy dla dzieci odkrywa przed nami Marta Suszyńska – Event Manager w agencji animatorów „Skakanka”.

Ze względu na swoje wykształcenie, jakim jest Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Dziale Eventów jest odpowiedzialna za czuwanie nad bezpieczeństwem każdego wydarzenia, w którym „Skakanka” bierze udział lub organizuje je samodzielnie.

Zacznijmy od bezpieczeństwa!

Bezpieczeństwo dzieci to jeden z naszych priorytetów, dlatego zwracamy na to uwagę właściwie na każdym kroku. Już na etapie planowania konkretnego wydarzenia, aż po detale w momencie realizacji.

Przede wszystkim mówiąc o bezpieczeństwie eventu dla dzieci trzeba powiedzieć, że w zależności od rodzaju imprezy, od miejsca w jakim się odbywa obowiązuje nas prawo i przepisy BHP.

  • Aby być spokojnym o te kwestie warto swoje zaufanie powierzyć sprawdzonym i doświadczonym partnerom. Mam na myśli wszystkich podwykonawców, począwszy od lokalizacji, przez catering aż po wszelkie dodatkowe atrakcje. Współpraca z profesjonalistami daje poczucie bezpieczeństwa.
  • Dla nas, jako organizatorów animacji dla dzieci, ważni są ludzie, którzy te animacje wykonują. Dbamy o to, aby byli zapoznani z warunkami imprezy, byli przygotowani na wszelkie awaryjne sytuacje, czy np. wiedzieli gdzie znajduje się punkt pierwszej pomocy medycznej, lub często umieli jej udzielić sami.
  • Bezpieczna strefa dla dzieci to także atestowane materiały i produkty. To szczególnie ważne np. w przypadku stanowisk facepaintingu, a konkretnie farb do malowania twarzy. Produkty muszą spełniać najwyższe standardy, muszą być atestowane, hipoalergiczne, dobrze przygotowane do pracy tzn. min. zawsze czyste itd.

  • Innym „wrażliwym punktem” jeżeli chodzi o bezpieczeństwo produktów są nasze strefy malucha wyposażone w różnego rodzaju zabawki. Kupując konkretne klocki, pojazdy, namioty czy inne zabawki zwracamy uwagę nie tylko czy sprawdzą się na imprezie, czy dzieci będą chętnie się nimi bawiły, ale także na to czy posiadają specjalne atesty. Posiadamy np. takie zabawki, które mimo iż nie mają atestu na cały produkt mają atesty na konkretne elementy, materiały z jakich zostały wykonane. To dla nas jedno z kluczowych kryteriów przy wyborze wyposażenia. Tworząc warsztaty kreatywne DIY zastanawiamy się, czy aby zrealizować dany temat ominiemy ostre, kujące narzędzia, np. igły. Podczas prowadzenia warsztatów na dużej imprezie nie tylko materiały, ale i narzędzia muszą być bezpieczne. Tutaj z pomocą przychodzi nam nie tylko kreatywność, ale przede wszystkim doświadczenie.
  • Jeszcze inną kwestią jest organizacja pokazów, występów na scenie. Na inne rzeczy zwracamy uwagę kiedy organizujemy warsztaty naukowe i eksperymenty, gdzie pojawia się na przykład ogień, ciekły azot lub prąd.
  • O bezpieczeństwie staramy się mówić także naszym klientom. Podkreślamy, że posiadamy własne ubezpieczenie firmy OC, a w naszej ofercie nigdy nie brakuje opcji dodatkowego zabezpieczenia medycznego, czy ubezpieczenia NNW danej imprezy.
Rodzic rodzicowi nie równy – czy nieodpowiedzialność opiekuna może wpłynąć na bezpieczeństwo?

Każdy event ma inny charakter, każdy rządzi się swoimi prawami, a co za tym idzie – stawia inne wyzwania organizatorom. Naprawdę duże wydarzenia, np. pikniki firmowe odbywają się na dużych przestrzeniach, co niesie za sobą bardziej złożone rozwiązania logistyczne, techniczne, a także podejście do zaplanowania animacji dla dzieci.

Naszym zdaniem nie można zarzucać rodzicom nieodpowiedzialności, bo przecież z założenia przychodzą ze swoimi dziećmi na imprezę, aby wspólnie się bawić, razem spędzać czas korzystając z przygotowanych atrakcji.

Oczywiście pojawiają się sytuacje, kiedy np. dziecko zgubi się na imprezie, czy przysłowiowo pozdziera kolana w trakcie zabawy. Z naszego doświadczenia wynika, że nigdy nie są to skutki nieodpowiedzialności rodziców, a raczej nie nazwalibyśmy tego tak. Mamy świadomość, że nie tylko w dużej grupie ludzi, na rozległym terenie, ale w każdej innej, mniejszej sytuacji nie trudno o tego typu sytuacje. A naszym zadaniem, czyli zadaniem organizatorów jest zapobieganie tego typu sytuacjom, czy ewentualna pomoc rodzicom i dzieciom

Czy były przypadki, kiedy rodzicie zostawiali swoje dzieci i traktują animatorów jak niańki?

Oczywiście znamy i takie sytuacje. Pierwszą jaka przychodzi mi na myśl był cykl imprez mikołajkowych. Organizowaliśmy wtedy kilkanaście imprez w różnych miastach, a na każdej z nich poza pracownikami klienta byli także zaproszeni goście – zorganizowane grupy z różnych ośrodków. Bardzo często panie opiekunki traktowały udział w imprezie jako swoje „wolne”. Potrafiły zostawić całą grupę i nawet wyjść z budynku. Na pierwszej tego typu imprezie byliśmy zaskoczeni, bo w ogóle nie spodziewaliśmy się takiego zachowania. Na kolejnych byliśmy już nastawieni, że może tak się zdarzyć. Co nie zmienia faktu że źródłem takich sytuacji była nieprecyzyjna komunikacja klienta – organizatora z gośćmi.

Poza tym rodzicom zdarza się to raczej rzadko, na pewno rzadziej niż chociażby kilka lat temu. Dzisiaj częściej pytają czy mogą na chwilę zostawić dziecko, czy zwrócimy uwagę, bo np. chcą wyjść szybko do toalety. Ale pytają o to, bo mają świadomość że animator nie jest opiekunką. I dzięki tej świadomości, rozmowie, racjonalnej ocenie sytuacji (nie zawsze taka opcja wchodzi w grę, np. jeżeli jest bardzo duża frekwencja) udaje nam się dogadać z rodzicami. Przysłowiowy wilk jest syty i owca cała.

Jak rodzice reagują na animatorów?

Zazwyczaj spotykamy się z pozytywnymi opiniami. Animatorzy to osoby, które swoim uśmiechem na twarzy, energią, pomysłami na zabawę zachęcają do aktywności dzieci i rodziców. W naszej firmie przykładamy ogromną wagę nie tylko do rekrutacji i szkoleń animatorów, ale także do dobrej atmosfery w pracy. Pozytywne relacje, które opierają się na wzajemnym zaufaniu, jasnych zasadach, życzliwości, sympatii to naszym zdaniem klucz do zbudowania świetnego, zintegrowanego zespołu, który po prostu robi dobrą robotę na evencie. To przekłada się na relacje z dziećmi, z rodzicami na imprezach. Jeżeli u nas wszystko gra ciężko to podważyć, a na evencie panuje dobra atmosfera.

Trzeba też przyznać, że eventy dla dzieci są bardzo popularne i powszechne. Dzisiaj rodzice uczestniczą ze swoimi dziećmi  w zorganizowanych imprezach bardzo często. Od małych przyjęć urodzinowych, po koncerty, wystawy, animacje organizowane w przedszkolach, szkołach, domach kultury aż po cykliczne imprezy firmowe. Dzięki temu doskonale zdają sobie sprawę jaka jest rola animatora. To duży plus w tej branży, i duże pole do manewru jeżeli chodzi o budowanie wizerunku animatora.

Jakie eventy były najbardziej spektakularne z udziałem animatorek ze Skakanki?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo dla każdego słowo „spektakularne” znaczy co innego. I dla nas też spektakularne są różnej rangi wydarzenia. Nie zawsze są to duże czy masowe imprezy, o których świadczy liczba dzieci. Możemy pochwalić się np. strefą dla dzieci podczas Maratonu Warszawskiego, która była oficjalną strefą sponsora tytularnego czyli PZU. Było to kilka lat temu. Dzisiaj to wydarzenie odbywa się już pod innym szyldem, ale nadal, niezmiennie od lat uważane jest za jedno z największych, o ile nie największe wydarzenie masowe w Polsce. Nasza strefa zajęła wtedy połowę płyty Stadionu Narodowego! To było duże przedsięwzięcie i do dzisiaj zajmuje szczególne miejsce w naszym portfolio.

W ubiegłym roku na przykład byliśmy odpowiedzialni za wymyślenie i stworzenie oficjalnej Strefy Dzieci podczas Wielkie Fajery – Air Piro & Moto Show na lotnisku w Katowicach. Do współpracy zaprosiła nas wtedy FOSA, organizator całego wydarzenia. Już od początku nasza współpraca przebiegała fantastycznie, otrzymaliśmy duże zaufanie od organizatora, wypowiadaliśmy się jak strefa będzie zaplanowana. Mieliśmy na to duży wpływ, tym bardziej cieszy nas powodzenie tego eventu, który nota bene będzie miał powtórkę w tym roku. Niebawem będziemy mogli zaprosić dzieciaki z całej Polski do Katowic na wyjątkowe wydarzenie.
A tymczasem pracujemy nad podkręceniem tej strefy jeszcze bardziej.

Spektakularne są dla nas także akcje, w których nasze animacje odkrywają ważną rolę np. w budowaniu wizerunku jakiejś marki.

Takim przykładem może być nasza współpraca z Kinder, Polsat Jim Jam czy Smykiem – znanymi i cenionymi markami typowo dziecięcymi. Takie  wydarzenia są dla nas ważne, bo dzięki nim podkreślamy swoją jakość.

Warto też wspomnieć o tym, że mamy na swoim koncie niezliczone ilości kilometrów. To wszystko dzięki eventom typu road show. Mieliśmy okazje organizować animacje tego typu dla jednej z najbardziej popularnych marek samochodów luksusowych czy dużego banku. Kilka imprez w różnych miastach w ciągu jednego dnia to dla nas nie problem

LINKI:
Skakankowa Koncepcja Zabawy:
http://www.skakanka.com.pl/eventy/skakankowa-koncepcja-zabawy/

Dotychczasowe realizacje eventowe:
http://www.skakanka.com.pl/eventy/nasze-realizacje/

Share