BURNING MAN – wydarzenie, które jest czymś więcej, niż festiwalem

Wyjątkowe pokazy laserowe, instalacje, projekcje wizualne oraz prowizoryczne konstrukcje czy środki lokomocji pojawiające się na pustyni dzięki uczestnikom? Festiwal, który nie jest festiwalem, a ogromnym „experiencem” organizowanym od wielu lat. Tam dzieją się rzeczy niemożliwe i wyjątkowe, a każdy, kto pojawi się tam raz, ma ochotę na więcej!

Burning Man – czyli trwający ponad tydzień event na pustyni, który kończy się paleniem kukły człowieka. Co w nim takiego wyjątkowego?

Burning Man odbywa się co roku na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie. Nazwa eventu pochodzi od rytualnego podpalania kukły przypominającej człowieka w sobotni wieczór. Jedna z osób odpowiedzialna za genezę wydarzenia, Larry Harvey, chciał w ten sposób „spalić za sobą przeszłość”, gdy odrzuciła go kobieta. Od tego momentu wydarzenie odbywa się co roku, cyklicznie i za każdym razem kończy się tym właśnie rytuałem spalenia kukły. Harvey jest jednym z założycieli festiwalu, kolejni dwaj to John Law i Jerry James. Inauguracja wydarzenia odbyła się 21 czerwca 1986, a samo wydarzenie przyciąga od 50 do 70 tysięcy uczestników z całego świata. Wydarzenie trwa dokładnie 8 dni – rozpoczyna się 25 sierpnia, a kończy w amerykańskie Święto Pracy.

Czym jest Burning Man, jeśli nie festiwalem?

Black Rock City zostało zbudowane na pięknej, odległej i niegościnnej pustyni Black Rock w Nevadzie. Burning Man to nie festiwal. To wydarzenie, społeczność i globalny ruch kulturowy. W Black Rock City jesteś odpowiedzialny za własne przetrwanie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Jesteś zaproszony do współpracy, łączenia się z innymi ludźmi, bycia kreatywnym i nie pozostawienia za sobą śladu. Black Rock City należy do nas wszystkich, trzeba o nie dbać. – podkreślają organizatorzy na oficjalnej stronie internetowej.

*Black Rock City to „festiwalowe” miasto, tak określane jest miejsce wydarzenia.

**Na potrzeby artykułu używamy jednak słowa „festiwal”, z racji, że jest to wydarzenie masowe tego typu, jednak w swoim wyjątkowym charakterze inne, niż pozostałe festiwale.

View this post on Instagram

?

A post shared by Burningman 2019 Moments (@burningman2019_) on

Burning Man polega na zjednoczeniu i otwartości. Ruch obecny na wydarzeniu przypomina ten hipisowski, ponieważ organizatorzy, jak i zarówno idea eventu zaprasza do otwartości i integracji uczestników, dzielenia się tym, co mamy, braku zamykania się na to, co obce oraz byciu dobrym i uprzejmym dla drugiego człowieka.

Dodatkowo świetnym elementem Burning Mana jest kreatywność uczestników. Ludzie wymyślają przeróżne przebrania i kreacje, starają się wyglądać wyjątkowo i ekscentrycznie. Dodatkowo każdy dba o swoją „wioskę” i charakterystyczne elementy dekoracji. Tam scenografię oprócz organizatora tworzą uczestnicy. Poprzez kreowanie wymyślnych pojazdów „z innej krainy”, strojów czy budowli nadają temu miejscu niesamowity, wyjątkowy klimat. Black Rock City przypomina przez to krainę z odległej galaktyki, przez co można się tam poczuć, jak w zupełnie innym świecie.

Bądź mądry i rozsądny – czyli do czego nakłaniają organizatorzy?

Wydarzenie staje się coraz bardziej masowe, w związku z czym organizatorzy namawiają uczestników na to, aby nieco zmienili swoje działania. Okazuje się, że w ciągu ostatnich lat wzrosła ilość osób, które korzystają z Black Rock City jako powierzchni reklamowej do promocji firm. Pojawiły się także doniesienia o wyłączności „pojazdów-mutantów” oraz obozów tematycznych – zamiast łączenia, wydarzenie zaczyna dzielić na grupy i wykluczać pewne jednostki, co w żadnym calu nie było założeniem organizatorów.

Black Rock City odwiedzają także osoby nie do końca zapoznane z ideą festiwalu i samym faktem, że jest to wydarzenie ulokowane na pustyni, na którym sami muszą o siebie zadbać. W związku z tym roszczeniowa postawa wpływa na klimat, ponieważ takie jednostki nie są przygotowane do takiego przetrwania na pustyni i oczekują, że „przyjadą na gotowe” i skonsumują to, co oferuje właśnie Black Rock City. Czemu ta postawa jest niedopuszczalna? Ponieważ każdy uczestnik powinien wiedzieć, na co się pisze. Burning Man to experience, na który uprzednio należy się dokładnie przygotować. Cały regulamin i wiele porad można znaleźć na stronie www festiwalu: http://survival.burningman.org/

Organizator także podkreśla, że współpraca jest niezbędna, aby chronić wyjątkowość Burning Mana, która wyróżnia go na tle wszelkich innych komercyjnych i masowych wydarzeń. Sugestie organizatora to przede wszystkim:

  • Znalezienie sposobu, aby wnieść swój wkład – to świetne miejsce, aby pokazać swoją kreatywność. Wymyślne stroje, pojazdy, scenografie – czy wiesz, że możesz włożyć swój wkład w scenerię wydarzenia? Niewiele festiwali daje taką możliwość, dlatego to idealna okazja, aby otworzyć głowę i postarać się dodać coś od siebie do tego wyjątkowego, magicznego świata.
  • Przyjdź przygotowany – bo to niezbędne, aby wnieść swój kreatywny wkład. A poza tym pamiętaj, że to event na pustyni i zapoznaj się z sugestiami organizatora.
  • Bądź miły dla siebie i innych – aby społeczność mogła się zjednoczyć, nie ma tu miejsca na złośliwości czy wykluczenia. Burning Man to jedna, wielka, zsynchronizowana społeczność. Uprzejmość to postawa.
  • Nie pozostawiaj śladu po sobie – znikasz z wydarzenia, znikasz z niego w pełni. Nie zostawiaj śmieci, elementów scenografii, ubrań i nieczystości. Zadbaj o przyszłość festiwalu oraz o środowisko.
Miłe dla oka, miłe dla duszy – o części wizualnej Black Rock City 2019 słów kilka

Genialne instalacje na środku pustyni wzbudzają zachwyt u niejednego uczestnika, i ściągają co roku tłumy na Burning Mana. Festiwal to ponad 1000 obozów zbudowanych na środku pustyni, a klimat przypomina scenografię rodem z Mad Maxa. Każdy w dowolny sposób może tam wyrazić siebie, dlatego uczestnicy eventu budują tam ogromną ilość niesamowitych, wręcz niemożliwych instalacji.

Głównym motywem tegorocznej edycji były metamorfozy.

Najbardziej niesamowite budowle uczestników zobaczycie tutaj:

View this post on Instagram

Our Solar System or Burning Man?

A post shared by Burningman 2019 Moments (@burningman2019_) on