Dlaczego warto iść na staż do agencji eventowej?

Zbliżają się wakacje, a ty właśnie jesteś między jednym, a drugim semestrem na studiach, albo jeszcze w liceum zbierasz siły przed klasą maturalną. Masz już na koncie kilka wolontariatów i prac dorywczych na eventach. W sumie, to ci się podobało, dlatego chciałbyś więcej, ale nie wiesz jak. Wtedy widzisz ogłoszenie o staż i stwierdzasz, że może to być całkiem niezła opcja na zdobycie doświadczenia. Tylko czy warto?

To pytanie co roku zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy chcą zdobyć doświadczenie. Warto iść na staż, czy może lepiej od razu do pracy, ale niekoniecznie w branży, w której chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie? Od czego zacząć, gdzie szukać i co w wymarzonej pracy jest najbardziej przydatne? Dziś rozwiewamy wątpliwości i pomagamy podjąć decyzję.

Jak zacząć i dlaczego?

Zaczynamy z grubej rury, czyli podpowiadamy jak zacząć. Chcesz pracować w eventach? Postaraj się  załapać na wolontariat lub jako pomoc na wszelkich wydarzeniach masowych typu koncerty, mecze, dni miasta itp. Opcji jest wiele a poprzez takie aktywności możesz zobaczyć, jak pracuje się przy takich wydarzeniach. Jeśli spodoba ci się praca na evencie oraz adrenalina i przeżycia, jakie jej towarzyszą, to radzimy pójść o krok dalej i poszukać stażu w agencji eventowej!

Czemu akurat tam?

Bo zobaczysz to, czego na wolontariatach i podczas dorywczych prac nie doświadczysz. Zdobędziesz kompetencje i doświadczenie, które mogą spodobać się twojemu przyszłemu pracodawcy. Poznasz zasady funkcjonowania agencji eventowej od środka i dowiesz się, w jaki sposób tworzą się eventy. Może jako stażysta na samym początku nie otrzymasz wielu bardzo odpowiedzialnych zadań, ale przede wszystkim nauczysz się podstaw, a to jest jedna z ważniejszych rzeczy.

Widząc to, jak funkcjonuje agencja eventowa będziesz mógł zadecydować, czy to jest faktycznie praca twoich marzeń. Wielu młodych ludzi jest zafascynowana eventami (bo fajnie i kolorowo wyglądają, a poza tym można na nich poznać ludzi). Jednak po wejściu w strukturę agencji i realne tworzenie wydarzenia po prostu rezygnują. Praca ta jest stresująca i za kulisami wygląda zupełnie inaczej, niż po stronie uczestnika. Dlatego staż jest świetnym momentem, aby podjąć decyzję (chociaż w jakimś stopniu) o swojej karierze.

Będąc stażystą człowiek może zobaczyć, w czym tak naprawdę jest dobry. Okej, chcesz być dobry w robieniu eventów. Jednak w tej pracy też istnieją pewni specjaliści, którzy mają swoje ulubione działki. To w nich czują się najlepsi. Są osoby mocne w tworzeniu kosztorysów, są event managerowie świetnie radzący sobie w kontaktach z klientami (nawet tymi, z którymi niełatwo się dogadać!), są typowi kreatywni z masą pomysłów na minutę, są logistycy i tak dalej! Pracując przy projekcie zobaczysz, z jakimi zadaniami radzisz sobie najlepiej, a także do czego masz smykałkę i gdzie dalej możesz aspirować.

Szkolenia dla juniorów

Istnieje wiele szkoleń dla młodych ludzi szukających pracy, które mogą być świetną podkładką pod CV i kompetencje. W końcu szkolenie daje wiele możliwości i poszerza horyzonty. Sprawia, że zaczynamy patrzeć inaczej na pewne kwestie zawodowe i daje nam umiejętności, które chętnie zapamiętamy i wyniesiemy razem z wiedzą.

Jeśli jesteś studentem, często możesz otrzymać zniżkę i wziąć udział w szkoleniu za nawet 50% regularnej ceny. Jednym z lepszych szkoleń dla młodych jest Event Manager – Przygotowanie do pracy w branży eventowej organizowane przez Platformę Edukacji Eventowej Świat Eventów. To idealny kurs dla osób, które dopiero wchodzą w rynek pracy, chcą skonstruować CV, dowiedzieć się, jak wygląda praca w branży i jakie kompetencje najbardziej im się w danej profesji przydadzą. Szkolenie przygotowawcze zdecydowanie podnosi kwalifikacje i co najważniejsze – jest kameralne, dzięki czemu podejście do każdego juniora jest indywidualne. Uczestnik wraz z trenerem może przepracować wybrane kwestie oraz dowiedzieć się, jak zyskać na rynku pracy.

Czego nie dowiesz się na studiach i w szkole?

Wielu studentów kończy studia i nie wie, co dalej. Dziwią się, że nie mogą znaleźć pracy. Że przecież mają wykształcenie. Studiowali pięć lat, dlatego wiedzą wszystko. A nikt ich nie chce zatrudnić, a jeśli chce, to oferuje… marne pieniądze. Stop!

Wiemy, że dużo się uczyłeś, szanujemy to, ale nie oszukujmy się – to nie wystarczy. I jeśli ktokolwiek – rodzice, wykładowcy, koledzy – mówili ci, że studia zagwarantują pracę, to mamy złe wieści. Studia nie gwarantują pracy. Mogą pomóc w jej znalezieniu, ale nie znajdą jej za ciebie ani nie sprawią, że pracodawca będzie chciał wam więcej zapłacić, bo skończyliście jakąś uczelnię.

Pomyśl o tym, ile osób na twoim roku skończyło studia. Potem pomyśl ile jest miast, uczelni i takich lub podobnych kierunków, jak twój. No właśnie. Czegokolwiek nie studiujesz, praktyka jest niezbędna. Bez tego niczym się nie wyróżnisz. Ta trudna prawda może nie brzmi optymistycznie, ale nie chcemy owijać w bawełnę.

Jednak jest rada na to, jak nie zginąć w tłumie. Tą radą jest udzielanie się i zdobywanie kompetencji zawodowych już podczas studiów.

 • Wszelkie wolontariaty, pomoc, prace dorywcze, staże, o którym pisaliśmy wyżej nauczą cię tego, jak przede wszystkim wygląda środowisko pracy. Uczą odpowiedzialności oraz wielu innych cech, których na uczelni się po prostu nie zdobędzie. Przychodząc z marszu do pracy po studiach i nie mając doświadczenia nawet jako sprzedawca w centrum handlowym, współpracownicy widzą, że jesteś kompletnie zielony. Dlatego poprzez aktywność podczas studiów nabierasz tego obycia w środowisku pracy, co dodatkowo może zapunktować np. na rozmowie kwalifikacyjnej!
 • Pracując zdobywasz również kompetencje miękkie. Możesz uważać się za osobę towarzyską i taką, którą wszyscy lubią, ale tu nie o to chodzi. W pracy relacje są nieco inne, niż na imprezie w akademiku. Będąc na stażu wypracowujesz sobie pozycję w środowisku, asertywność, relacje z współpracownikami i przełożonymi, umiejętność współpracy i wszystkie pozostałe kompetencje.

ZOBACZ – JAKIE KOMPETENCJE MIĘKKIE POWINIEN MIEĆ EVENT MANAGER?

 • To, czego nie powiedzą ci w żadnej szkole, to… o ile nie jesteś prawnikiem, czy lekarzem, w każdej innej pracy wiedzę i umiejętności zdobywa się w praktyce. Teoria leży na półkach, w książkach i można w każdej chwili do niej sięgnąć. Jednak praktykę wypracowujesz poprzez codzienne zadania, uczestniczenie w spotkaniach, pomaganie przełożonemu czy współpracownikowi i tak dalej. Powinieneś znać podstawy teorii, ale pełnej praktyki nie da ci żadna uczelnia, o tym należy pamiętać.
 • Na studiach masz dodatkowe terminy na poprawki egzaminów ustalane przez wykładowców, którzy godzą się na to, aby taki test poprawić. W prawdziwym życiu natomiast rzadko masz taką okazję. Jeśli nie zamówisz cateringu na event, nie masz możliwości „poprawki”. Ludzie będą głodni i wkurzeni. Jako świerzak oczywiście nie otrzymujesz zadań, od których zależą losy eventu, a współpracownicy powinni ci pomagać. Ale jeśli czegoś nie zrobisz – ponosisz konsekwencje. I często ktoś musi po tobie sprzątać. Jeśli sprząta za często – to psuje relacje i opinię o tobie. A tego chyba nie chcesz, prawda? W pracy uczysz się po prostu odpowiedzialności za swoje czyny.
 • Na każdej uczelni obowiązuje odpowiednia ilość godzin stażu, które należy odbyć w ramach obowiązkowych praktyk. Wszyscy wiemy, jak to wygląda – część studentów wrzuca taki dzienniczek zaprzyjaźnionej firmie kolegi lub rodzica. I w taki sposób zdobywają fałszywe praktyki, których realnie nie odbyli, lub tak naprawdę nie robili na nich nic konkretnego. Nie idź na łatwiznę, poszukaj prawdziwego stażu czy praktyk, gdzie naprawdę czegoś się nauczysz.
Lepsza perspektywa

Mając za sobą staż w dobrej agencji eventowej posiadasz po prostu lepsze perspektywy na swoją dalszą karierę. Dlaczego?

 • Jeśli firma, w której odbyłeś staż będzie zadowolona, bardzo możliwe, że dostaniesz u nich etat. Staż jest bardzo często swego rodzaju rekrutacją na kolejne stanowisko – jeśli któryś stażysta się sprawdzi, biorą go dalej. To świetna okazja, aby dostać pracę.
 • Jeśli natomiast agencja nie przedłuży ci umowy albo sam stwierdzisz, że dana firma nie do końca ci odpowiada lub teraz po prostu nie masz czasu, bo powinieneś skończyć pisać pracę dyplomową – to też plus. Z takim wpisem w CV łatwiej będzie ci znaleźć coś konkretnego, być może na stanowisku junior event managera!

Gdzie warto aplikować i jak szukać?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy może mieć pojęcie, gdzie znaleźć staż. Spokojnie, nie musisz czekać na listę z uczelni ani pytać znajomych. Możesz zabrać się za to sam. Mamy dla ciebie kilka rad.

 • Popularne strony z ofertami pracy to dobre rozwiązanie, jednak często przeważają tam oferty dla pracowników na wyższych stanowiskach. Ogłoszenia o staż także się tam pojawiają, ale w zdecydowanie mniejszej ilości. Dlatego proponujemy wejść bezpośrednio na stronę agencji eventowej, wiele z nich ma zakładkę „Kariera” lub „Dołącz do zespołu”. Tam możesz znaleźć aktualne ogłoszenia, jak np. na stronie agencji Walk Events!
 • Jeśli natomiast na stronie agencji takich ogłoszeń nie widzisz, warto przejrzeć maile kontaktowe i… napisać do takiej agencji! W mailu daj znać, że chętnie podejmiesz staż lub praktyki, dołącz list motywacyjny lub zawrzyj go w treści maila oraz aktualne CV!
 • Przeglądaj grupy dla eventowców oraz takie z ogłoszeniami pracy, np. Event Box, Praca w mediach, Praca w kulturze i sztuce itd. W takich miejscach często pojawiają się oferty, w których agencje poszukują dodatkowego wsparcia lub stażysty.
 • Przeglądaj Biuro Karier na Świecie Eventów – tam znajdziesz aktualne, branżowe ogłoszenia z całej Polski. Pojawiają się tam również oferty stażu, więc bądź czujny!

Życzymy powodzenia!