Dzieła sztuki, które ożywają? Borderless – pierwsze interaktywne muzeum cyfrowe na świecie!

Co się wydarzy, kiedy połączysz 520 komputerów, 470 projektorów oraz do 100 samouczących się technologii – czyli wyjątkowo zaawansowanej, sztucznej inteligencji? teamLab postanowił się dowiedzieć. Odpowiedź jest jednoznaczna: powstaną same spektakularne efekty. Elektroniczne, interaktywne muzeum zostało jedną z ciekawszych atrakcji w Tokio.

Od 2001 roku japoński kolektyw artystów – w skład którego wchodzą twórcy dzieł sztuki, architekci, matematycy i nie tylko – przesuwa granice sztuki poprzez swoje wciągające, często ulotne, cyfrowe prace. Grupa organizuje szalenie popularne wystawy na całym świecie, a ich przyciągające wzrok instalacje są szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych. Niedawno postawili duży krok, otwierając w Tokio muzeum teamLab Borderless. Jest to pierwsza na świecie instytucja poświęcona cyfrowym dziełom sztuki, w której dzielenie się chwilami spędzonymi w muzeum i udostępnianie online zajmuje pierwsze miejsce!

Sztuka alternatywna, bo nietypowa

Interaktywne muzeum teamLab Borderless znajduje się w tokijskiej dzielnicy Odaiba i rozciąga się aż na 10 000 metrów kwadratowych. Powstał we współpracy z firmą Mori Building zarządzającą nieruchomościami, która posiada znaczące doświadczenie we wspieraniu sektora sztuki i kultury w Japonii. W muzeum znajduje się 50 kultowych prac teamLab, które są podzielone na pięć tematycznych części: Borderless World, Athletics Forest, Future Park, Forest of Lamps oraz the En Tea House. Każdy eksponat w muzeum jest interaktywny. Odpowiadając na ruchy odwiedzających tworzy stale zmieniający się obraz światła i koloru.

„Chcemy, aby odwiedzający zrozumieli, w jaki sposób technologia cyfrowa może rozwinąć koncepcję sztuki. Sztuka, którą tworzymy, składa się zarówno ze sztuki, jak i widza, a istnienie i zachowanie widza mogą wpływać na sztukę ”. – opowiada teamLab.

Tam się dzieje magia!

Celem interaktywnych obrazów jest nie tylko wypełnienie luki między sztuką a jej odbiorcami, ale także zainicjowanie „zmian w relacjach pomiędzy widzem indywidualnym, a tłumem”, mówi teamLab. Zobaczcie, jakie atrakcje kryje interaktywne, japońskie muzeum sztuki interaktywnej!

Borderless World – kiedy obrazy wychodzą z ram

teamLab Borderless World to zbiór dzieł sztuki, które tworzą jeden świat bez granic. Obrazy swobodnie przemieszczają się między pomieszczeniami, tworzą relacje z ludźmi, komunikują się z innymi dziełami, wpływają na ich odbiór i czasami mieszają się ze sobą. Są niczym zaczarowane obrazy z Harry’ego Pottera i mają tę samą koncepcję czasu, co ludzkie ciało.

Co dzieje się w tym intrygującym miejscu? Ludzie gubią się w świecie dzieł sztuki. „Dzieła bez granic” zmieniają się w zależności od obecności ludzi, a gdy odbiorcy zanurzą się w tym magicznym świecie, muzeum bada ciągłość zachowań między ludźmi, ich reakcje, a także nowopowstałe relacje. To środowisko, w którym zaangażowanie człowieka wprawia w ruch dzieła sztuki.

Athletics Forest

To nowa „kreatywna przestrzeń fizyczna”, która trenuje zdolność rozpoznawania przestrzennego poprzez stymulowanie wzrostu hipokampa w mózgu – czyli części odpowiedzialnej w głównej mierze za pamięć. Opiera się na koncepcji rozumienia świata poprzez ciało i na trójwymiarowym myśleniu o otaczającym nas świecie. W złożonej, dość trudnej fizycznie, trójwymiarowej przestrzeni odwiedzający może zanurzyć swoje ciało w interaktywnym świecie!

Ten motyw jest szczególnie polecany dzieciom, które są na etapie poznawania otaczającego ich krajobrazu, ale spodoba się także dorosłym. W końcu znajduje się tam tyle robiących wrażenie kompozycji, że ciężko oderwać od nich oczy.

Wśród atrakcji znajduje się projekt z 2017 roku – Flower Forest, czyli kwiecisty las. To pokój pokryty projekcjami kwiatów, które więdną w momencie, gdy się ich dotknie lub na nich stanie. Inne kwiaty w tym samym czasie rosną, kiedy goście pozostają nieruchomi!

Natomiast Multi Jumping Universe, projekcja powstała w 2018 roku, daje odwiedzającym możliwość tworzenia własnych planet, skacząc w górę i w dół w pomieszczeniu stylizowanym na kosmos! W środku można znaleźć dmuchaną podłogę.

Future Park

Kto w dzieciństwie nie marzył o tym, aby jego rysunki ożyły? Albo chociaż znalazły się w świecie realnym. teamLab Future Park to projekt edukacyjny oparty na koncepcji „kreatywnej współpracy i współtworzenia”. Jest to park rozrywki, w którym swobodnie można cieszyć się kreatywnością z innymi uczestnikami zabawy.

Forest of Lamps

Zabawa światłem jeszcze nigdy nie była tak inspirująca. Forest of Resonating Lamps powstał w 2016 roku. Przedstawia szereg lampek i żarówek zwisających z sufitu. Każda z nich zmienia kolor po zbliżeniu się do niej. Warto zobaczyć, jakie efekty można uzyskać w tym miejscu.

En Tea House

W tym miejscu każdy uczestnik może zrobić sobie herbatę i zobaczyć, jak kwiaty kwitną w jego filiżance. Kwiaty rozkwitają do momentu wypicia napoju. Kiedy mrożona, zielona herbata jest umieszczana na stole, wyrasta z niej drzewo herbaciane. Im więcej naczyń z herbatą pojawi się na stole, tym więcej drzew rośnie i w ten sposób tworzy obraz pola herbacianego! Dlatego warto wybrać się tam większą grupą osób, lub w momencie, gdy w muzeum przebywają inni ludzie. Kiedy odwiedzający poruszy naczyniem, drzewo herbaciane więdnie i rośnie ponownie, w nowym miejscu.

Kolejną opcją jest przygotowanie standardowej herbaty w filiżance. Wtedy w filiżance pojawiają się kwiaty, które na konkretne czynności reagują w inny sposób, np. rozsypują się płatki dookoła filiżanki. Kwiaty pojawiają się i kwitną.

Grafika pojawia się po raz pierwszy, gdy w filiżance jest herbata. A kiedy herbata zniknie, grafika znika wraz z nią. Ilość herbaty oddziałuje na rozmiar kwiatu. W związku z tym zmieni również rozmiar kwiatu. Jeśli herbata wyleje się z kubka, w rozlanym płynie również kwitną kwiaty. Przez cały rok kwitną sezonowe kwiaty, każdego miesiąca.

Jak to działa? Wszystko jest wykonywane w czasie rzeczywistym przez program komputerowy! To nie jest nagrany film, tylko sztuczna inteligencja, w dodatku samoucząca się! Dzieło sztuki jest pod stałą kontrolą widzów, ponieważ ich zachowanie powoduje ciągłą zmianę obrazu i transformację. Czasem jest tak, że pewne momenty mogą się nie wydarzyć, a kolejne nie powtórzyć. Dlatego dobrze jest być czujnym!

Internetowy experience – stwórz unikalną sztukę na Instagramie

teamLab stworzył Borderless z myślą o miłośnikach sztuki XXI wieku, projektując każdy eksponat w taki sposób, aby świetnie komponował się na Instagramie. Wystawy, na których prezentowane są dzieła „Insta-Friendly”, takie jak „lustro nieskończoności” Yayoi Kusamy, przyciągnęły ogromne tłumy na całym świecie, pokazując rosnący, globalny apetyt na tego rodzaju sztukę.

W przypadku teamLab nacisk na udostępnianie w sieci opiera się na silnym przekonaniu o jednoczącej mocy internetu oraz mediów społecznościowych. Kluczem do sukcesu jest dedykowana aplikacja na smartfony, która pozwala użytkownikom na kształtowanie środowiska, w którym stoją.

„Kiedy kontrolujesz aplikację, grafika reaguje na to, co robisz, pomagając odwiedzającym stworzyć scenę, która nigdy nie zostanie powtórzona”- mówi teamLab. „To dzięki internetowi ​​grafika staje się realna!”.

Dzięki temu, że odwiedzający jest integralną częścią pierwszego na świecie muzeum sztuki cyfrowej, teamLab pokazuje, jak technologia i sztuka mogą ze sobą współgrać, aby zbliżyć ludzi.

„Mamy nadzieję, że wystawa ta zachęci ludzi do refleksji na temat relacji pomiedzmy ludźmi a przyrodą. Oraz ich relacji ze światem!”

Poza tym Borderless zapewnia alternatywną wersję świata. Przez to możemy nabrać zupełnie innych poglądów na to, jak interpretować sztukę i kulturę oraz wchodzić z nią w interakcję. teamLab bada również rolę, jaką technologia i internet odgrywają w dzisiejszym świecie. A to japońskie, innowacyjne muzeum jest idealnym dowodem na to, że wpływ ma ogromny, a nasz świat – chcąc czy nie chcąc – zmierza w kierunku cyfryzacji!

Share