Event w rytmie baletu

Co myślicie, gdy usłyszycie słowo balet? Chcecie już zaprotestować, że to nie wasza bajka i nierozumiany rodzaj sztuki?  Czy raczej jesteście skłonni jak najszybciej znaleźć się w teatrze i zanurzyć w opowieści przy dźwiękach Straussa, Prokofiewa lub innych pisarzy muzyki?

Z bólem serca muszę stwierdzić, że większość ludzi wybiera pierwszą opcje. Balet zostaje dla wielu osób nierozwikłaną zagadką. Badacze, którzy mają zdefiniować ten rodzaj sztuki spierają się często o to, czy w dzisiejszych czasach jest to kamp, kicz czy sztuka wyższa.

Jednak balet ma w sobie coś magicznego i zaraźliwego! Dlaczego prawie każda mała dziewczynka zakochana jest w tym tańcu? I marzy, aby któregoś dnia tańczyć na pointach i zostać primabaleriną?

Balet jest sztuką nadzwyczajną i piękną, łączy w sobie dwie odmienne siły – ciężką pracę, determinację, ale jednocześnie eteryczność, delikatność i zwiewność. Połączenie tych cech już samo w sobie powinno być inspirujące, ponieważ wymaga oddania, pasji i miłości. Ponad to   scenografia, choreografia, zmysł artystyczny. Wszystkie te aspekty warunkują inspirujący charakter baletu, jego polifoniczność, złożoność – na licznych płaszczyznach.  – mówi  Małgorzata Cierlik –  dyplomantka Szkoły Baletowej i tancerka Opery Kameralnej w Krakowie.

Kogo inspiruje balet?

Warto wspomnieć, że balet inspiruje zarówno innych twórców kultury, jak i różne dziedziny takie jak marketing, reklama, gastronomia, moda. „Jezioro Łabędzie” poruszyło Darrena Aronofsky’ego, który bazując na wybitnym dziele Piotra Czajkowskiego i Mariusa Petipy stworzył psychologiczny thriller „Czarny Łabędź”, który obnażył brutalność i wyrzeczenia związane z tańcem klasycznym.

Motyw czarnego łabędzia można spotkać na eventach w postaci dress code’u, dekoracji czy cateringu. Zestawienie dwóch głównych kolorów  – czerni i bieli było też motywem przewodnim słynnych bali Oprah Winfrey i Eltona Jhona. Często dodatek stanowią pióra zamiast kwiatów – zawieszone w powietrzu, ozdabiając krzesła, stoły itp.

W 2011r. Eva Chen postanowiła stworzyć kolekcję sukni wieczorowych i ślubnych nawiązujących  do baletu, piór i grozy z „Czarnego Łabędzia”. Kolekcja po raz pierwszy pojawiła się  na Vancouver Fashion Week Spring / Summer 2011.

Podobnie jest z baletem „Dziadek do Orzechów”, na podstawie którego powstają różne historie, które pieszczą ciekawość dużych i małych zapewniając przy tym świąteczny klimat. Dużą inwencją twórczą wykazały się dwie kobiety Cristina i Maggie z firmy Via Bloosom, które stworzyły niezapomniane urodziny dla małej solenizantki w stylu baletu „Dziadka do Orzechów” inspirowane tańcem cukrowej wieszczki! Pojawiły się tam: małe, świąteczne drzewka, urocze skarpety na prezenty zawieszone dookoła kominka, stół przystrojony czerwonymi figurkami dziadków do orzechów, śnieżne bombki, słodkie przekąski w tematycznym stylu. Całość prezentowała się bardzo dziewczęco i uroczo. Dziewczyny  z Via Bloosom zadbały o każdy szczegół.

Co ma balet do eventów?


Oj dużo! Balet jako taniec jest idealnym środkiem przekazu. Taniec jest bowiem uniwersalny, a mimo wszystko niekonwencjonalny. W Polsce niestety rzadko wykorzystuje się balet lub inny rodzaj tańca w celach marketingowych lub dekoracyjnych. Warto jednak pomyśleć, jak zaskoczyć uczestników wydarzenia. Pokazy taneczne nie zawsze mogą wiązać się z występem na scenie. Czasem warto zaplanować scenariusz wydarzenia i ułożyć go jak jeden wielki spektakl.

Tancerz zawsze musiał w pewnym stopniu dopasować się do sytuacji istniejącej w danym czasie w społeczeństwie, aby jak najlepiej dotrzeć do odbiorcy. Tematy spektakli bardzo często starają się poruszać także współczesną problematykę i pojęcia popularne w kulturze. (Np spektakl Cracovi Danzy Paderewski. Legenda. Fantazja z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości – 100rocznica. Reinterpretacja baletu Romeo i Julia przez Krzysztofa Pastora i zespół Teatru wielkiego w Warszawie – nowe, innowacyjne rozwiązania). – Małgorzata Cierlik.

Wyobraźmy sobie taki event. Premiera nowego samochodu – ciemne pomieszczenie, wszyscy czekają na wielkie „wow”. Jak ich przywitać? Może warto stworzyć ruchomy obraz składający się z tancerzy w fluorescencyjnych lub neonowych ubraniach? A może tancerki baletowe w zupełnie innej aranżacji muzycznej, bardziej nowoczesnej i dynamicznej, zaskoczą gości. Jeden z naszych ulubionych pomysłów na wykorzystanie baletu i nie tylko to słynna scena z filmu Step Up 4: Revolution.

Jak być w tym oryginalnym?

A może na inny event w tajemniczym stylu, warto wykorzystać ruchomą scenografię w postaci tańca cieni lub tancerek baletowych, które stoją nieruchomo niczym figury woskowe i co jakiś czas „ożywają”? Tancerze z Arts Ballet Theatre of Florida, którzy przed Billy Elliot’s show „wtargnęli” na obiekt i we foyer i zaczęli  rozgrzewkę baletową byli pomysłem  na zapoznanie uczestników eventu z tematyką tańca klasycznego. Niecodzienna sytuacja, zaskoczenie, zaintrygowanie i zaangażowanie o takie emocje nam na eventach właśnie chodzi.

Idealnym przykładem niekonwencjonalnego wykorzystania baletu jest jest show taneczno-cyrkowe Cirque Du Soleil. Grupa ta jest niepowtarzalna, fenomenalna i jedyna w swoim rodzaju! Potrafi przenieść każdego do krainy magii i beztroskiego zapomnienia. Do zespołu Cirque Du Soleil należą tancerze specjalizujący się w różnych stylach tanecznych, ale także klauni, sportowcy i aktorzy fizyczni, muzycy, cyrkowcy oraz śpiewacy – to oni wpływają na kształt  tanecznej opowieści, którą mogą zobaczyć widzowie.
Inspiracji można od nich czerpać wiele! Już 6 – 10 marca można ich będzie zobaczyć w Krakowie w Tauron Arenie!

Klasyczni tancerze przełamują schematy

Warto wspomnieć, że wielu tancerzy chcąc wyjść naprzeciw współczesnym realiom. Przełamują stereotypy i pokazują, jak balet inspiruje. Często porzucają tradycyjne kostiumy. Rezygnują z muzyki klasycznej na rzeczy współczesnych hitów. Tworzą dynamiczne show, nietypowe aranżacje, gdzie pojawiają się między gośćmi, a nie na scenie. Tworzą flashmoby czy są wykładowcami motywacyjnymi prezentującymi determinację i wiarę w marzenia. Starają się uświadamiać, że balet jest tańcem jak każdy inny styl i jest miejsce na niego w naszym otoczeniu.

W dzisiejszym świecie balet zyskuje coraz większą popularność, prężnie się rozwija i zyskuje zainteresowanie w społeczeństwie, nawet w popkulturze. Powstaje coraz więcej przedsięwzięć, wywiadów, które rozpowszechniają tajemnice tanecznego świata. Pojawia się coraz to nowsza technologia, która pozwala na szybki rozwój popularności baletu i postaci tancerza. W trakcie światowego dnia baletu (w tym roku 2.10) transmitowano w internecie liczne lekcje klasyki z najbardziej elitarnych, znanych zespołów baletowych na świecie – takich jak Royal Ballet, Bolshoi, Dutch National Ballet, Australia Ballet i wiele wiele innych. Małgorzata Cierlik.

 

Balet jest uniwersalny i staje się dobra inspiracją dla twórców. Daje ci temat, motywy a to od ciebie zależy jak to wykorzystasz!