Fashion Week Stockholm odwołany z powodów… ekologicznych!

Takiego zwrotu akcji nikt się nie spodziewał, zwłaszcza w świecie mody. Szwedzi odwołali Fashion Week Stockholm ze względów ekologicznych. To odważne posunięcie, ponieważ szwedzki tydzień mody był cyklicznym, kultowym wydarzeniem promującym szeroko skandynawskich projektantów i marki. Jako dokładną przyczynę anulacji eventu organizatorzy podają brak rozwiązań kryzysu ekologicznego, na który w ogromnej mierze ma wpływ właśnie przemysł modowy.

Nie od dziś wiadomo, że przemysł odzieżowy nie należy do najbardziej subtelnych, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe. Ubrania są wytwarzane ze sztucznych tkanin, w dodatku potężna ilość takich rzeczy ląduje na śmietnikach i nie jest poddawana recyklingowi. Podobnie wygląda tutaj sprawa pokazów mody. Co roku na potrzeby tego typu wydarzeń w wielu krajach zużywa się masę plastiku, materiałów i energii.

„Odejście od tradycyjnej formy tygodnia mody, było trudną, ale przemyślaną decyzją” – wyjaśnia Jennie Rosen, prezes Swedish Fashion Council.

Jennie Rosen mówi także o tym, że dopóki szwedzki przemysł modowy nie stanie się bardziej przyjazny dla środowiska, wydarzenie zostanie zawieszone. Zadanie organizatorów oraz projektantów chcących brać udział w Fashion Week Stockholm polega teraz na tym, aby stworzyć taką formę eventu oraz rozwiązania, które uczynią Fashion Week bardziej zrównoważoną ekologicznie imprezą.

–> GREEN EVENT – WYDARZENIE PRZYJAZNE ŚRODOWISKU. JAK STWORZYĆ EVENT ECO FRIENDLY? ZOBACZ ARTYKUŁ!

To krok, którym Szwedzi wyprzedzają znaczną część kontynentu, a nawet świata. Jednak jak to wygląda w praktyce? Czy odwołanie wydarzenia miesiąc przed faktycznie wpłynęło w pozytywnym stopniu na środowisko? Zakładając, że organizatorzy nie mieli jeszcze przygotowanych materiałów, ruch ze strony Szwedów okazał się faktycznie strzałem w dziesiątkę.

Obecnie organizatorzy pracują nad zupełnie nową formułą imprezy. Jesienią tego roku dowiemy się, jak będą wyglądać kolejne edycje tygodnia mody! Nie jest wykluczone, że Fashion Week Copenhagen w Danii także zostanie odwołany.

Czy środowisko eventowe weźmie do siebie zaistniałą sytuację i postanowi zrobić coś z nadprodukcją plastiku i marnowaniem żywności, które notorycznie ma miejsce przy produkcji każdego wydarzenia? Prędzej, czy później takie rozwiązanie powinno zostać wdrożone.  Trzymamy kciuki!