Lustrzane instalacje, których nie widział świat – Phillip K. Smith III

Dekoracje i scenografia  na evencie są bardzo istotnym elementem. To pierwsza rzecz, na którą zwrócą uwagę uczestnicy wydarzenia. Przez dekoracje możemy zakomunikować jaki jest charakter imprezy – np. dodać jej aury ekskluzywności lub przenieść uczestników w zupełnie inny, fikcyjny świat. Świetną inspiracją przy tworzeniu wystroju mogą być instalacje artystyczne Phillipa K. Smitha III. Zachwyca się nimi cały świat.

Nuda to najgorszy wróg każdego wydarzenia. Mowa tu nie tylko o rozrywce, jaką oferujemy uczestnikom. Dekoracje również powinny stawiać na oryginalność. Po co powielać te same schematy? Lepiej zainspirować się i stworzyć zupełnie nową jakość. Jednym z najbardziej znanych artystów, tworzących spektakularne instalacje jest Phillip K. Smith III. W naszym artykule będziecie mogli zobaczyć jego najbardziej znane dzieła.

Artysta-magik

Dziennikarze z całego świata prześcigają się w określeniu kim jest Phillip K. Smith III. Jedni nazywają go lightworkerem, inni wynalazcą, magikiem, czy alchemikiem. Znawcy sztuki porównują go z takimi twórcami jak: Robert Irwin, Kenneth Noland, James Turrell. To artysta, obok prac którego, nie sposób przejść obojętnie.

Smith dorastał w pustynnej Dolinie Coachella, która znajduje się na południu Kalifornii. Studiował sztuki piękne i architekturę na Rhode Island School of Design, gdzie otrzymał tytuł licencjata. Jego prace możemy oglądać w różnych zakątkach świata. On sam jednak pozostał wierny Kalifornii – prace tworzy w swoim studiu w Palm Desert. Podczas procesu tworzenia inspiruje się środowiskiem oraz szeroko pojętymi zmianami. Instalacje opiera na grze światła i cienia, wykorzystuje formy, przestrzeń oraz kolory.

Phillip K. Smith III w wywiadzie dla Whitehot Magazine of Contemporary Art mówi o swoich pracach: Dzieła te sprawiają, że oddalamy się od naszych standardów, naszego życia, naszej pracy, naszych spraw i naszych rozmów i pozwalamy sobie dostrzec wysublimowane piękno zmieniające się na naszych oczach. To są chwile, które sprawiają, że warto żyć.

A oto jedne z najbardziej znanych instalacji artysty, które mogą stać się dobrą inspiracją dla event managerów.

Detroit Skybridge

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie miasta Michigan są dwa wieżowce – Guardian oraz One Woodward. W 1976 roku, na wysokości 16 piętra budynki połączył 30-metrowy most. Nieużywany od wielu lat ,,podniebny chodnik” zyskał nowe życie dzięki Philliphowi K. Smithowi III.

Projekt Detroit Skybridge oparty jest na dość prostym pomyśle. Za półprzezroczystymi panelami artysta umieścił oświetlenie LED-owe. Dzięki temu powstały świecące ,,bloki” kolorów. Smith zaprogramował je tak, że kolory ,,przesuwają się” wzdłuż linii mostów. Niesamowity efekt powstał dzięki dość łatwym rozwiązaniom.

Open Sky

Projekt artysty powstał jako typowo eventowe zlecenie. Marka COS postanowiła zaprosić Phillipha K. Smitha III do współpracy podczas Milan Design Week 2018. Sam twórca przyznał, że dostał od klienta dość otwarty brief. Wszystko zależało w dużej mierze od niego samego. Postanowił zainspirować się miejscem, w którym miała stanąć instalacja – dziedzińcem XVI-wiecznego pałacu.

Artysta wykorzystał wielkie, płyty z polerowanej stali nierdzewnej. Utworzył z nich półokrągły obiekt, na którym odbijało się niebo oraz górna część budynku. Instalacja okazała się prawdziwym hitem eventu i jednym z miejsc, w którym najczęściej fotografowali się influencerzy.


(źródło: pks3.com)

Quarter Mile Arc

Philliph K. Smith III tworzy instalacje nie tylko do przestrzeni miejskich. Jednym z bardziej znanych dzieł artysty jest Quarter Mile Arc, które znajdowało się na plaży w miasteczku Laguna Beach. W tym przypadku również wykorzystał polerowaną stal nierdzewną. Tym razem, pokryte były nią wysokie, wąskie słupki, wbite pionowo w piasek. Ich ciąg utworzył półokrąg. Materiał ten doskonale współgrał z otoczeniem instalacji. Lustrzane słupy odbijały kolory kalifornijskiej plaży. Właściwie co godzinę można było zobaczyć zupełnie inny widok – krajobraz zmieniał się od wschodu do zachodu słońca.

Artysta wykorzystywał podobne środki również przy instalacjach na innych plażach – między innymi w Miami, czy w Palm Desert. Tam jednak dzieła różniły się kątem pod jakim wbite były słupki, czy kształtem ich ułożenia.


(źródło: pks3.com)

Reflection Field

Wśród instalacji Smitha, stworzonych specjalnie na eventy, jedną z najbardziej znanych jest Reflection Field. Powstała na festiwal Coachella w 2014 roku. Również w tym wypadku artysta wykorzystał lustrzane odbicia oraz oświetlenie LED. Elementy konstrukcji zupełnie inaczej wyglądały w dzień oraz w nocy.

Instalacja składała się z pięciu błyszczących prostopadłościanów. Każdy z nich miał około 5,5 metra wysokości, oraz 5 metrów szerokości. Smith stworzył je z polerowanej stali nierdzewnej. W ciągu dnia służyły jako lustra, odbijając światła festiwalu. Pod taflami zainstalowane były LED-y. Po zapadnięciu zmroku instalacje świeciły się na różne kolory. Efekty najlepiej zobaczyć na filmie.

Instalacje artystyczne Phillipha K. Smitha III zazwyczaj opierają się na wykorzystywaniu podobnych technik. Ulubionym materiałem artysty jest najprawdopodobniej polerowana stal nierdzewna, którą często używa do gry światłem. Poza tym często sięga po LED-y. I mimo, że wiele z projektów opartych jest na zbliżonych rozwiązaniach, za każdym razem tworzy coś niepowtarzalnego. Warto zainspirować się tą postacią przy pracy nad dekoracjami na evencie.

Instagram: https://www.instagram.com/phillipksmith3/