Jakie umiejętności miękkie powinien mieć Event Manager?

Mówi się, że na rynku pracy jest jak w dżungli. Jednak okazuje się, że w praktyce wygląda to o wiele bardziej humanitarnie, niż mogłoby nam się wydawać. Od pracowników i ludzi na stanowiskach managerskich oczekuje się posiadania wielu cech, które ułatwią im pracę zespołową i pomogą osiągać większe sukcesy. Jakich miękkich kompetencji wymaga się natomiast od kogoś pełniącego funkcję Event Managera?

Istota tych właśnie miękkich kompetencji wydaje się interesującą teorią, ponieważ najwięcej w kontekście zawodowym mówi się o umiejętnościach twardych. Wydają nam się one bardziej konkretne, natomiast te miękkie traktujemy już nieco bardziej pobłażliwie, jako rzeczy drugoplanowe lub do dopracowania.

Czym są kompetencje twarde i miękkie?

Do kompetencji twardych należą nasze umiejętności i talenty. To może być znajomość programowania, grafiki komputerowej, konkretnego programu komputerowego czy wiedza z danego zakresu, np. jakiejś działki technologicznej.  Nazywa się je twardymi, ponieważ są przydatne głównie na gruncie zawodowym i to dzięki nim otrzymujemy pracę. Natomiast kompetencje miękkie to nic innego, jak cechy istotne nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym. Są one związane z komunikacją, inteligencją emocjonalną i umiejętnościami interpersonalnymi oraz społecznymi.

Jakie umiejętności interpersonalne powinien mieć Event Manager?

Skoro wiemy już, z czym to się je, to możemy śmiało wrócić do tematu. Jakie umiejętności miękkie przydadzą ci się, kiedy jesteś Event Managerem?

 • Efektywna komunikatywność – często mylona z tym, że ktoś… po prostu jest odważny i dużo gada. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi! Komunikatywność (oczywiście efektywna) wiąże się z tym, że osoba potrafi w przynoszący pozytywne skutki sposób dogadać się z drugim człowiekiem. To umiejętność takiego wysławiania się oraz wydawania poleceń, aby przekazać swoją myśl w dokładny sposób, zostać zrozumianym, dobrze odebranym i nikogo nie urazić. Nie sztuką jest mówić dużo i bez sensu. Kluczowe jest dobre formułowanie zdań. Komunikatywnością również nie jest ani agresja, ani krzyk, ani pretensja. Nie jest też nią śmiałość sama w sobie. To bycie otwartym człowiekiem szanującym zdanie rozmówcy, pozostając jednocześnie asertywnym i taktownym. Co w przypadku zarządzania zespołem i kontaktem z wieloma osobami jest bardzo ważne.
 • Asertywność. Mało kto wpisuje taką cechę w CV ze względu na obawy „a co sobie pomyśli przyszły pracodawca – że po miesiącu zażądam podwyżki albo będę mu odmawiać?”. Jednak dla osób, które zarządzają ludźmi jest to cecha niemal kluczowa i warto mieć ją na uwadze, nawet, jeśli nie widnieje w CV. W końcu nikt nie chce zginąć pod stertą dodatkowej roboty. Event Manager nie powinien też dać sobie wejść innym na głowę. O asertywności pisaliśmy w naszym teście „Dlaczego Event Manager powinien być asertywny?”. Warto go przeczytać i zagłębić się w temat!
 • Umiejętność pracy w zespole widnieje w top 5 najbardziej pożądanych cech przez pracodawców! Wymaga się tego od osoby na niemal każdym stanowisku. I to w wielu zawodach. Nawet od ludzi teoretycznie niezależnych i freelancerów, z którymi zdarza się współpracować. Bo przecież od tego, jak konkretny człowiek dogada się z resztą grupy zależy finalny efekt projektu! Event Manager pracuje z ludźmi, to jego zespół tworzy event. Dlatego powinien się ze wszystkimi dogadywać.

Co się składa na dobrą pracę zespołową?

empatia i zrozumienie innych,

– otwartość i łatwość w nawiązywaniu przyjaźni,

– efektywna komunikatywność – o której wspominaliśmy powyżej,

– umiejętność niwelowania konfliktów, bycie bezkonfliktowym – tutaj kwestia może być sporna. Bo przecież konflikty czasem rodzą się same. Jednak kluczem do sukcesu jest to, aby potrafić je załagodzić oraz osobiście ich nie prowokować. Kłótnie psują atmosferę i sprawiają, że ludzie tracą motywację do pracy albo niepotrzebnie się stresują.

– Dodatkowo człowiek, który umie pracować w grupie doskonale wie, kiedy być liderem, a kiedy słuchaczem. Nie narzuca swojego zdania i nie usiłuje rządzić na siłę.

– Niewskazana w przypadku pracy zespołowej jest także rywalizacja. Wszyscy ludzie powinni być świadomi, że pracują dla dobra grupy i projektu. A nie wyłącznie dla siebie.

 • Cierpliwość – do klientów, do podwykonawców, do współpracowników, do siebie i do swojej pracy. Oraz do rzeczy kompletnie od ciebie niezależnych. Pracując w dość stresującym zawodzie, jakim jest Event Manager, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze wszystko będzie szło po twojej myśli. Czasem klient będzie irytujący, czasem ktoś czegoś nie zrobi na czas. Czasem też zbiegną się w czasie sytuacje, które trudno też będzie pogodzić. Czasem osoba decyzyjna po stronie klienta zmieni plan eventu. Lub stanie się coś, co wywróci twój event do góry nogami. Wypadnie jakaś sytuacja kryzysowa. Dodajmy jeszcze fakt, że na wiele rzeczy musisz po prostu czekać, czekać i jeszcze raz czekać. Musisz się z tym liczyć i uzbroić w cierpliwość. Wszystko w swoim czasie, a od denerwowania się jeszcze nic nigdy magicznie nie przyspieszyło ani nikt swojego zachowania nie polepszył. Dlatego nie ma sensu się spinać, wyluzuj i pracuj spokojnie.
 • Elastyczność i umiejętność dostosowania się do sytuacji. Nikt nie powiedział, że musisz być jak chorągiewka lecąca w tą stronę, w którą akurat zawieje wiatr. To raczej nie elastyczność, a głupota i naiwność. Najważniejsza kwestia to po prostu bycie osobą, która potrafi odnaleźć się w każdym środowisku i okolicznościach.

Kiedy elastyczność jest na miejscu?

Jeśli potrafisz dogadać się z każdym, bez względu na pozycję, wykształcenie czy status materialny, to dobrze się składa. Odnajdujesz się w rozmowie z celebrytą, prezydentem, studentem, starszą panią, współpracownikiem czy panem technicznym? To bardzo pożądana umiejętność, zwłaszcza na stanowisku Event Managera, który w swojej pracy poznaje wielu różnych ludzi i z każdym musi utrzymać dobre relacje.

Jeśli wiesz, jak zachować się w wielu skrajnych sytuacjach, jesteś na dobrej drodze. Pracując przy eventach, na pewno masz pojęcie o tym, że sytuacje kryzysowe zdarzają się na porządku dziennym. Twoim zadaniem jest zachować zimną krew i wybrnąć z sytuacji tak, aby rozwiązać problem, nie stwarzając przy tym kolejnego.

Jeśli potrafisz złapać wspólny język z każdym klientem, to dobrze się składa. Nie od dziś wiadomo, że eventy motoryzacyjne, konferencje czy pokazy mody się od siebie różnią. To inny typ imprezy, a co za tym idzie inny będzie też klient, target, styl i tak dalej. Twoim zadaniem jest dopasowanie się do potrzeb tych ludzi. W końcu do dla nich kreujesz wydarzenie, które powinno być wizerunkowym strzałem w dziesiątkę dla ich działalności.

 • Odporność na stres. Wspominaliśmy już kiedyś, że Event Manager regularnie ląduje w pierwszej dziesiątce najbardziej stresujących zawodów świata. W końcu człowiek organizujący wydarzenie zależne często tak naprawdę od niego i całej masy innych ludzi musi liczyć się z tym, że w pracy niekoniecznie wszystko będzie szło po jego myśli. Życie lubi zaskakiwać. Szczególnie dzień przed eventem, dlatego zamiast rzucać łaciną podwórkową i gotować się w środku, Event Manager powinien zachować wewnętrzny spokój i stawić czoła wyzwaniom! Przejmowanie się błahostkami i płacz z bezradności nic tu nie da. Ty jesteś tym agentem od zadań specjalnych, więc nie powinny istnieć dla ciebie rzeczy niemożliwe!
 • Kreatywność jest cechą oczywistą. Jeśli organizujesz eventy, musisz być kreatywny! To nieodłączna część twojej pracy. Wiele osób myśli, że kreatywność to coś, z czym się rodzimy. Trochę tak, a trochę nie. Faktycznie, istnieją ludzie, którzy są bardziej kreatywni i sypią pomysłami bez większego wysiłku. Jednak ta umiejętność jest czymś, co można wypracować i regularnie ćwiczyć. Istnieją nawet szkolenia pobudzające kreatywność! Jedno z nich, które przetestowała nasza redakcja, możemy z czystym sumieniem wam polecić. Otwiera umysł i niszczy bariery jak żadne inne szkolenie!

—> SZKOLENIE „KREACJA W EVENTACH” – ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Choć powszechnie nazywa się je miękkimi, to w praktyce okazują się dużo bardziej skomplikowane, niż te twarde. Żelazną wiedzę na dany temat możemy zdobyć i w wyniku ciężkiej pracy, studiów czy kursów się czegoś nauczyć. Kompetencje miękkie natomiast wymagają głębokiej pracy nad sobą, swoim charakterem, podejściem do niektórych spraw, a czasem nawet doświadczenia życiowego czy… psychoterapii! Brzmi przerażająco? Być może. Natomiast w praktyce to wcale nie jest tak przerażające, jakie mogłoby się wydawać.

W dzisiejszych czasach, kiedy rozwój osobisty stał się rzeczą powszechną, możemy z łatwością modyfikować nasze kompetencje miękkie.
 • Na rynku dostępne są poradniki psychologiczne, szkolenia czy specjaliści, którzy służą dobrą radą i pomocą. Skorzystaj z ich usług, dobrze poprowadzone szkolenie czy nawet sesja terapeutyczna mogą pomóc ci rozwiązać wiele problemów. W dzisiejszych czasach nikt nie powinien się tego bać. Jednak tak, jak w przypadku kompetencji twardych – musimy szukać z głową i uczyć się z głową. Starajmy się przede wszystkim ćwiczyć te umiejętności podczas kontaktu z ludźmi i unikać porad pseudo „kołczów”, którzy nie mają wiedzy psychologicznej. W innym wypadku możemy sobie narobić więcej szkód, niż pożytku.
 • Czytaj artykuły w internecie, oglądaj Youtube’a. W sieci znajdziesz wiele wartościowych treści, które mogą pomóc Ci w rozwijaniu swoich kompetencji miękkich.
 • Angażuj się w wolontariaty i projekty społeczne. Kontakt z ludźmi potrzebującymi, poznanie pewnych problemów od wewnątrz i wyjście ze „szklanej bańki”, w której wiele osób żyje może nauczyć empatii. Otworzysz się w ten sposób na nowych ludzi, doświadczenia i postrasz się zrozumieć problemy, które może i nie dotyczą ciebie, ale istnieją.
 • Wychodź ze swojej strefy komfortu. To brzmi jak jakiś kołczingowy frazes, ale w rzeczywistości to całkiem trafna porada. Podejmując się nowych wyzwań zmienisz swój punkt widzenia. Od czasu do czasu zrób coś, czego nigdy nie robiłeś. Postaraj się poszerzać horyzonty i punkty widzenia, staraj się poznawać ludzi z różnych bajek o innych doświadczeniach, wykształceniu czy profesji. Rozmowy z inspirującymi ludźmi potrafią otworzyć umysł i serce, a doświadczenia odmienne od dotychczasowych sprawiają, że stajesz się bardziej elastycznym człowiekiem.
Share