TOP 8 najlepszych scen festiwalowych ostatnich lat!

Nadchodzą wakacje, co oznacza, że niedawno rozpoczął się sezon festiwalowy! Wracamy do formy po długim weekendzie i robimy wielki przegląd najciekawszych scen ostatnich lat. Oto nasz ranking 8 kreatywnych projektów, które świat muzyki zapamięta na zawsze.

Wyróżniliśmy nie tylko innowatorskie podejście, ale także wykorzystanie znanych technik w kreatywny sposób oraz dopasowanie projektu sceny do zastanej wokół przestrzeni festiwalu.

ULTRA MUSIC FESTIVAL, USA, Miami, 2017

Źródło: www.electronic-festivals.com

Ultra Music Festiwal swoją nazwę zawdzięcza tytułowi albumu Depeche Mode z 1997 roku -„Ultra”. Ten coroczny festiwal muzyki elektronicznej odbywa się w marcu w słonecznym Miami w USA.

Jedna z bardziej oryginalnych realizacji Ultra Music Festiwal powstała w 2017 roku. Do przygotowania widowiska wykorzystano wyszukaną scenografię i oszałamiające oświetlenie warte miliony dolarów. Sercem każdego festiwalu muzyki elektronicznej jest oczywiście kabina DJ. Jak wyeksponować ją w niebanalny sposób? Podejścia „Sky is the limit” najlepiej można nauczyć się właśnie na wybrzeżu Miami.

Arcadia Spider to konstrukcja zbudowana z materiałów pochodzących z recyklingu i starego sprzętu wojskowego. To właśnie kadłubie ogromnego mechanicznego pająka umieszczono kabinę DJ-a. Jego konstrukcja została złożona z części helikopterów, silników odrzutowych. Mechaniczne monstrum w rytm muzyki wystrzeliwało płomienie ognia o długości 15 metrów oraz błyskało laserami. Co więcej, z „sieci” muzycznego pająka zwisały liny, na których zawieszeni byli akrobaci dający pokaz na wysokości.

Umiejscowienie konsolety DJ-a w kreatywnej, niesztampowej przestrzeni to pomysł, który warto wykorzystać podczas projektowania sceny każdego festiwalu, zwłasza, jeśli wśród artystów przewidziani są twórcy muzyki elektronicznej.

Całokształt imprezy oraz efekty specjalne najlepiej zobaczyć na oficjalnym aftermovie imprezy:

źródło: YouTube

Defqon.1 Weekend Festival, Australia, 2015

Źródło: Q-Dance

Źródło: www.partyflock.nl

Defqon.1 Weekend Festival to festiwal muzyczny odbywający się co roku w Holandii, Chile i Australii. Impreza organizowana przez Q-dance odbywa się cyklicznie od 2003 roku. Jest świętem dla fanów gatunków muzycznych takich jak: hardstyle i pokrewne gatunki, takie jak hardcore techno, hard house i hard trance.

Q-dance co roku zaskakuje innowatorskimi projektami, jednak na wyróżnienie zasługuje Czerwona Scena festiwalu Defqon.1 w Austalii z 2015 roku. Organizatorzy doskonale wykorzystali zastaną przestrzeń — Sydney International Regatta Centre, czyli wodny kompleks sportowy zlokalizowany w Sydney. Jak zaprojektować scenę muzyczną festiwalu, którego miejsce otoczone jest przez wodę?

Źródło: www.creationsofflight.com.au

Organizatorzy postanowili zamienić największą przeszkodę w unikalną zaletę – scena została zaprojektowana w stylu zamku gotyckiego. Projekt z szarymi filarami i czerwonymi dachami został urozmaicony oryginalnymi, żółtymi oknami, a całość w połączeniu z naturalną „fosą” wokół sceny wyglądała wyjątkowo spektakularnie.

Fragmenty z festiwalu Defqon.1 w Australii z 2015 roku można zobaczyć tutaj:

Źródło: YouTube

Festiwal Tomorrowland, Belgia, 2015

Podobną konwencję wykorzystali organizatorzy imprezy Tomorrowland, czyli jednego z największych festiwali muzyki elektronicznej na świecie, który co roku odbywa się w Boom, w Belgii. W 2015 roku organizatorzy okrzyknęli główną scenę wydarzenia „Królestwem Melodii”.

Centrum festiwalowej przestrzeni przypominało bajkowy zamek, w którym znalazła się cała masa ekranów i oryginalnych dekoracji rodem z baśni. W gigantycznej konstrukcji zlokalizowano nawet  w pełni funkcjonalną restaurację, w której szefowie kuchni przygotowywali posiłki dla artystów i ich gości. Festiwal Tomorrowland co roku serwuje swoim gościom porcję magicznej abstrakcji i bajkowej zabawy.

Źródło: www.weraveyou.com

Spektakularną scenę Festiwalu Tomorrowland z 2015 roku oraz efekty specjalne najlepiej zobaczyć na oficjalnym aftermovie imprezy:

źródło: YouTube

Alfa Future People, główna scena, Rosja, 2015

Źródło: www.eubeafestival.com

Festiwal Alfa Future People odbywa się każdego roku w lipcu w Niżnym Nowogrodzie, w Rosji. To właśnie nad Wołgą można znaleźć największą i najbardziej precyzyjnie wykonaną scenę tego kraju, wokół której odbywa się najprawdziwsze święto muzyki elektronicznej, technologii i sztuki współczesnej.

Impreza Alfa Future zainspirowana została słynnym filmem Metropolis z 1927 roku. Futurystyczny projekt sceny zawierał gigantyczną głowę cyborga z ruchomymi ustami – to właśnie tutaj znajdowała się kapsuła DJ-a. Cała konstrukcja wzbogacona była o oświetlacze LED,30 wyrzutni płomieni i dymu. Motyw przewodni zapożyczony z kultowego filmu może nadać wyjątkowego klimatu oraz spójności całej imprezie.

Spektakularny projekt sceny Festiwalu Alfa Future z 2015 roku najlepiej zobaczyć tutaj:

źródło: YouTube

Alfa Future People, Rosja, 2016

Rok później główna scena festiwalu Alfa Future People została jeszcze bardziej unowocześniona, a nawet zyskała nazwę „Future Robot Gir”. Konceptualny projekt przybrał kształt dziewczyny z przyszłości, a konsoletę DJ-a przeniesiono z ust – do serca, znajdującego się w jej rękach.

Źródło: www.behance.net

Jej ciało zostało zarysowane neonem, który po zmroku mienił się kolorami w rytm muzyki. Projekt sceny pozwolił na zorganizowanie spektakularnych pokazów fajerwerków z efektem 360 stopni.

Źródło: www.behance.net

Źródło: www.behance.net

Proces powstawania projektu można prześledzić tutaj: https://www.facebook.com/asadarov/videos/1335014973253807/

Coachella Festival, USA, California, 2016

Główna scena najmodniejszego festiwalu w USA w 2016 roku była pełna klasy. Prosty pomysł organizatorów przyniósł spektakularne efekty. W projekcie znalazł się największy ekran LED w historii festiwalu Coachella. Na gigantycznych monitorach wyświetlono specjalnie na tę okazję przygotowany, 2-godzinny pokaz niestandardowych animacji w jakości 10 K.

Na ekranach LED w rytm muzyki na żywo zaprezentowano projekcje wideo przywołującą majestatyczne piękno pustyń południowej Kalifornii, otaczających dolinę Coachella. Podobny pomysł wykorzystano podczas Festiwalu Panorama na wyspie Roosevelt w Nowym Jorku.

Źródło: www.possibleproductions.com

Źródło: www.possibleproductions.com

Awakenings, Holandia, 2017

Awakenings Festival to największa impreza techno na świecie. Co roku główna scena imprezy, przypomina gigantyczną, konstrukcję z klocków lub innych abstrakcyjnych figur. Ten ogromny park Techno składa się zazwyczaj z około ośmiu scen i czterech namiotów. Konceptualna konstrukcja sceny co roku nawiązuje do sztuki abstrakcyjnej, wyposażona jest w liczne ekrany, reflektory, światła led i lustra. Geometryczne, abstrakcyjne formy stały się znakiem rozpoznawczym scen  festiwalu Awakenings.

Źródło :awakening

Źródło: www.widefuture.com

Electronic Daisy Carnival, Las Vegas, USA, 2017

Electric Daisy Carnival jest największym festiwalem elektronicznym w USA, który co roku odbywa się w Las Vegas. Jak przystało na stolicę rozrywki, miasto w czasie imprezy rozbłyska tysiącami laserów i neonów.

Legendarna scena Kinetic Field co roku, zainspirowana jest żywiołami: ziemią, ogniem, powietrzem i wodą. Projekt ma blisko 150 metrów szerokości. Każdy, kto kiedykolwiek był w Vegas zauważy, że wpisuje się ona w lokalny krajobraz. Na pełną błysku konstrukcję składają się widowiskowe gejzery, wodospady, 40 laserów, liczne punkty pirotechniczne i maszyny do konfetti. Motywem powtarzającym się w Vegas co roku jest sowa, która zazwyczaj króluje w scenografii.

Źródło: www.electronic-festivals.com

Źródło: www.mexico.electricdaisycarnival.com

Katarzyna Błaszczyk