Zabierz mnie do ogrodu jak z bajki – Królewski Ogród Światła

Jest cicha, zimowa, wieczorowa pora. W  powietrzu unoszą się dźwięki muzyki klasycznej: dynamicznej „Burzy” z „Czterech pór roku” Vivaldiego czy nastrojowego „Tańca cukrowej wieszczki” z „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego. Dookoła blask miliona świateł! Czy to brzmi jak opis scenerii z bajki? To Królewski Ogród Światła.

Zdecydowanie wystawa plenerowa w królewskim pałacu w Wilanowie bajką nie jest. To raczej autentyczny, namacalny, zaczarowany ogród, który o zmroku przemienia się się w świetlistą krainę. Od października zaprasza wszystkich w swoje skromne progi.

Warto zauważyć, że dyrekcja i pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie bardzo twórczo podeszli  do promocji tego obiektu. W letnie miesiące przyciągał on tłumy zwiedzających, a w sezonie nieturystycznym świecił pustkami. Stworzenie tej niekonwencjonalnej wystawy plenerowej było więc strzałem w dziesiątkę! Bowiem od 2013 roku kiedy to pierwszy raz wilanowski ogród rozbłysnął światłem w zimowym sezonie, ogrody odwiedziło już ponad milion zwiedzających!


fot. Andrzej Wasilewski

Co przyciąga taką liczbę osób?

Z pewnością w tym momencie wielu z Was będzie zaskoczonych, ale Królewski Ogród Świateł jest prekursorem tak dużej świetlnej wystawy plenerowej w takiej formie i takim miejscu! 

Nie inspirowaliśmy się tym, co jest za granicą. Koncepcja powstała w muzeum, a na świetlną dekorację przełożyli ją projektanci firmy Multidekor. Docierają do nas głosy, że naszym wzorem są również inne zagraniczne muzea, które mają ogrody, chcą dać swoim odbiorcom zimą podobną atrakcję.” – mówi Magdalena Mastykarz z pałacu w Wilanowie.

Czy w tegoroczna wystawa przyciągnie jeszcze więcej widzów?

Śmiem twierdzić, że tak! Już podczas pierwszego weekendu od otwarcia, ogród odwiedziło  prawie 14 000 osób, to pokazuje, że takie innowacyjne podejście na zwiedzanie zimą zabytkowej instytucji jest pożądane przez turystów i mieszkańców Warszawy. Główną atrakcją są neony, które w ostatnim czasie stają się bardzo modne i powracają do top trendów. Wystawa składa się z:

  • ponad pół miliona diod eko-LED
  • ponad 200 elementów dekoracyjnych rozmieszczonych na powierzchni prawie 20 000 mkw.
  • wielu instalacji świetlnych, które zużywają tylko 36 KW/h, czyli tyle ile zużywa się przeciętnie do wypieku 15 ciast. 

Wilanów przyciąga nie tylko turystów, chcących zwiedzić zabytkowe miejsce o nietypowej porze i wymiarze ale wielu, fotografów i influencerów jako raj do robienia spektakularnych zdjęć publikowanych na social media!

Warto więc skierować też uwagę na sposób organizacji  takiej wystawy!

Nie należała ona wcale do najłatwiejszych, a pracował przy niej cały sztab ludzi. Jak przyznaje Magdalena Mastykarz:

Zanim powstały projekty, pracownicy Multidekor wykonali masę analitycznej pracy. Spędzili ok. 20 godzin w bibliotece i przewertowali kilkanaście książek poświęconych historii oraz architekturze ogrodu i pałacu. Nad wystawą przez kilka tygodni pracował 12-osobowy zespół projektantów. Montaż wszystkich elementów wystawy trwał niemal 5 tygodni. W powstanie i realizację instalacji zaangażowanych było około 120 osób: designerów dekoratorów, montażystów, elektryków, spawaczy, ślusarzy. Dekoracje zostały przywiezione przez świetlny konwój w postaci 5 wypełnionych po brzegi ciężarówek.

Magia na żywo

Przechadzając się o zmroku po wilanowskich ogrodach czuć magiczną atmosferę i widać, że każdy szczegół wystawy jest dopieszczony i nieprzypadkowy. Na koniec mogę zapewnić, że każdy kto wybierze się do tego tajemniczego ogrodu, nie będzie zawiedziony! Bowiem, główna atrakcja – rozświetlony tunel prowadzący główną aleją do pałacu ma długość 75 metrów, a cała trasa zwiedzania obejmuje ponad 1 km. Więc nic nie jest tu amatorskie, a wykonane na światowym poziomie! 

Myśląc sobie o eventach, jakby pięknie było zrealizować wydarzenia w iście bajkowym i magicznym klimacie. Może macie już jakieś pomysły? Jeśli tak to do dzieła. Eventy wspierają komunikacje marki ale też dostarczają niezwykłych doznań ich uczestnikom.


Szczegóły znajdziecie na stronie Muzeum Pałacu w Wilanowie