Zielone światło dla siedziby Sinfonia Varsovia – budowa rusza w 2020 roku

Miasto wyraziło zgodę na budowę nowoczesnego budynku, który stanie się wizytówką Pragi, jak i zarazem centrum kulturalnym! W lutym 2020 roku ruszy budowa siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na warszawskiej Pradze, jak i zarazem część planu rewitalizacji tej dzielnicy.

Początek inwestycji zapowiadano już w 2010 roku, kiedy to  rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, jednak dopiero teraz udało się dopiąć całość i uzyskać zgodę na budowę. Do realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowano architekta Thomasa Puchera, który w swojej austriackiej pracowni stworzył projekt Sinfonia Varsovia. Zaproponował on kompleksowy remont zabytkowych budynków. Do podstawowych założeń projektu należy renowacja i adaptacja na nowe funkcje 5 zabytkowych budynków dawnego instytutu Weterynarii.

Wewnątrz znajdzie się nowoczesna sala koncertowa, która pomieści aż 1850 osób.

Będzie można w niej usłyszeć dźwięk najwyżej jakości, a to dzięki połączeniu dwóch koncepcji architektonicznych. Te koncepcje to shoebox, dająca idealną akustykę oraz surround hall, która zapewni idealny widok. Celem projektu jest stworzenie nowego centrum kulturalnego miasta – skupionego wokół Orkiestry Sinfonia Varsovia. Budynek nie będzie jedynie siedzibą orkiestry i atrakcyjnym miejscem do prezentacji muzyki. To także centrum rozrywki przeznaczone do spędzania czasu wolnego!

Co znajdzie się w środku Sinfonia Varsovia?
  • przestrzenie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, ćwiczeniówki),
  • studio nagraniowe,
  • pomieszczenia na zajęcia edukacyjne dla mieszkańców
  • kawiarnia muzyczna,
  • restauracja.

Gmach sali ma być przejrzysty, co oznacza, że stojąc z jednej strony, będzie można zobaczyć drugą.

Sinfonia Varsovia Centrum będzie siedzibą orkiestry, ale też miejscem, które przyciągnie turystów, a mieszkańcom Warszawy da miejsca pracy. – mówił dwa lata temu główny architekt projektu, Thomas Pucher.

Charakterystycznym elementem siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia stanie się zawieszona trzy metry nad ziemią ażurowa rama, która „owinie” budynki, a zarazem odizoluje teren od hałasu. W najwyższym punkcie będzie znajdowała się aż dwadzieścia metrów nad ziemią. Na to nietypowe ogrodzenie będzie można wejść, by podziwiać panoramę miasta.

To genialne miejsce, w którym zapewne rozegra się wiele ważnych, kultowych wydarzeń nie tylko na skalę naszego kraju, ale i europejską, czy nawet światową. Bowiem Sinfonia Varsovia Centrum będzie miała do tego warunki.

Otwarcie obiektu szacowane jest na 2025 rok.

Zdjęcia: mat. prasowe