Produkty żywnościowe pochłaniają sporą część domowego budżetu. Oszczędności poczynione na tym polu będą na pewno odczuwalne. Przemyślane zakupy oznaczają jednak nie tylko kierowanie się ceną – również ważna jest jakość produktów, a także wygoda dokonywania sprawunków.

Lista zakupów

Najczęściej wymienianym sposobem na dokonywanie racjonalnych zakupów jest kierowanie się sporządzoną wcześniej listą. Aby ją przygotować należy nie tylko sprawdzić zawartość szafek i uzupełnić kończące się produkty, ale także zaplanować posiłki na kolejne dni. Kiedy już znajdziemy się w sklepie, najważniejsze jest konsekwentne trzymanie się sporządzonej listy i nieuleganie pojawiającym się okazjom.

Duże zakupy

Dokonywanie dużych zakupów wcale nie musi okazać się rujnujące dla budżetu, a wręcz przeciwnie – może przyczynić się do oszczędności. Raz na tydzień warto wybrać się do dużego centrum handlowego i zaopatrzyć w potrzebne rzeczy. Dzięki temu w o wiele droższych sklepach osiedlowych będziemy kupować tylko chleb czy świeże warzywa. Większe zakupy to również oszczędność czasu, bo przez cały tydzień nie musimy już planować wizyt w centrach handlowych, w których łatwo stracić kilka godzin, chodząc bez wyraźnego celu.

Ceny i promocje

Duże sklepy sieciowe i dyskonty oferują zdecydowanie najkorzystniejsze ceny. Jednak nawet wśród nich można wybrać miejsca nieco tańsze od innych. Warto przeglądać gazetki, a także wypróbować produkty tworzone specjalnie dla hipermarketów. Promocje mają jednak także swoją ciemną stronę – nie zawsze są bowiem uczciwe. Niekiedy hasło stosowane jest na wyrost, by tylko przyciągnąć uwagę kupujących, a cena w rzeczywistości nie jest aż tak atrakcyjna. Popularnością cieszą się także oferty proponujące np. 3 produkty w cenie dwóch. Wydaje się, że to korzystna relacja ilości do ceny, jednak może okazać się, że nie jesteśmy w stanie zużyć aż takiej ilości danego produktu i w efekcie ląduje on w koszu. Wyrzucanie jedzenia to obecnie duży problem, z którym można walczyć jedynie dokonywaniem racjonalnych wyborów. Większe opakowanie nie zawsze musi okazać się korzystne, jeśli nie zostanie w całości wykorzystane.