Jako nastolatki niezależnie od temperatury na zewnątrz wstydliwie ukrywałyśmy czapki na dnie plecaków, żeby tylko nie pokazać się tak znajomym. Jako dorosłe kobiety mamy zdecydowanie więcej rozsądku, ale nadal traktujemy często czapkę jak zło konieczne. Dlaczego? Trudno jest dobrać taką, w której wygląda się dobrze. W dodatku w wielu przypadkach włosy pod czapką elektryzują się, puszą lub uklepują, co znacząco pogarsza wygląd fryzury.

Warto jednak nosić czapkę. Dobrze też widzieć, że można wybrać taką, która dopełni stroju i będzie ozdobą całej stylizacji. Dziś w sklepach jest naprawdę duży wybór czapek. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy zajrzeć na stronę sklepów internetowych by móc wybierać wśród wielu modnych fasonów i kolorów czapek na jesień i zimę.

Właśnie – co jest modne w tym sezonie? Jeśli chodzi o kolorystykę to prawdziwą nowością są pastele, zwykle kojarzone raczej z sezonem letnim. Od kilku lat nieśmiało pojawiają się też jesienią, początkowo pod postacią landrynkowych płaszczyków czy butów. W tym sezonie pastelowe czapki to prawdziwy hit. I dobrze, bo typowa dla jesieni czerń wcale nie jest kolorem uniwersalnym – nie każdy dobrze wygląda w czerni, a szczególnie w sezonie, gdy cera jest często przesuszona i podrażniona czerń w pobliżu twarzy wydobywa i podkreśla te wszystkie mankamenty. Pastele odwrotnie – odświeżają, dodają blasku, sprawiają, że wyglądamy na młodsze i pełne energii. Jasny dodatek przy twarzy zbalansuje też ciemniejszą resztę stroju. Pastele świetnie grają na przykład z modnymi jesienią i zimą szarościami.

Jeśli chodzi o wzory tendencje są dwie. Po pierwsze – hafty i aplikacje. Eleganckie czapki z wyszywanymi wzorami są bardzo ciekawe. Często aplikacje wykonywane są błyszczącą nitką, jednak nie jest to propozycja tylko na wieczór, bo w tym sezonie połysk i cekiny nosimy przez całą dobę. Modne są też czapki wyglądające, jakby wyszły spod ręki utalentowanej dziewiarki. Często występują w duecie z kolejnym modnym w tym sezonie dodatkiem, jakim jest pompon – czy to futrzany czy zwykły jest bardzo popularny. Nadaje czapkom swobodnego uroku.

Trend to nie wszystko. Czapkę trzeba też dobrać do kształtu twarzy. Najważniejsze zasady? Unikajmy ogromnych czapek przy drobnych rysach twarzy. I odwrotnie – niewielka czapeczka przy okrągłej twarzy nie stworzy dobrych proporcji. Przy wysokim czole warto je nieco czapką przysłonić, przy niskim – sprawdzą się fasony, które nosimy odsunięte nieco do tyłu lub na bok, na przykład kaszkiety i berety. Czapka wydłużona, z opadającym tyłem np. zwieńczonym pomponem sprawdzi się, jeśli masz masywniejszą dolną część twarzy i chcesz odciągnąć od niej uwagę i optycznie wyrównać proporcje.

Oczywiście czapka musi być też dopasowana do okoliczności o całości stroju. Wełniana, ze wzorem warkoczowym i z futrzanym pomponem to idealny wybór na co dzień, jeśli nosisz się w stylu casual. Elegancka, z aplikacjami i błyszczącym haftem to dobre dopełnienie eleganckiego płaszczyka. Na weekendy wybierz natomiast fasony bardziej sportowe, za to ciepłe i chroniące przed wiatrem – idealne do aktywności na świeżym powietrzu. Oczywiście czapki o charakterze sportowym możemy też nosić na co dzień – miksowanie stylów jest obecnie bardzo popularne. Sportowa czapka zestawiona z klasycznymi legginsami i kardiganem stworzy bardzo modny zestaw