Cykliczne wyprzedaże przyciągają zawsze tłumy klientów poszukujących cenowych okazji. Faktem jest, że sklepy w tym okresie oferują duże zniżki, dochodzące do 50 a na nawet 70%. Pozwala to na spore oszczędności, ale z drugiej strony bezrefleksyjne uleganie okazjom może przyczynić się do poważnego nadwerężenia budżetu. Wybierając się na zakupy w czasie wysprzedaży, warto zatem pamiętać o kilku podstawowych kwestiach – nie dotyczą one tylko oszczędności, ale także bezpieczeństwa transakcji.

Porządek w szafie

Przed wybraniem się na zakupy warto określić, czego potrzebujemy. Pierwszym krokiem powinna być zatem przegląd szafy i segregacja posiadanych ubrań. Część z nich może okazać się zniszczona lub niedopasowana i wówczas na liście zakupów pojawi się kolejna pozycja. Wyprzedaże to również dobry czas, by zaopatrzyć się w ubrania z tzw. rodzaju basic. Klasyczne bluzki z długim i krótkim rękawem, dżinsy czy biała koszula przydadzą się zawsze i nie musimy się obawiać, że będą leżały w szafie nieużywane. Jeśli pojawi się okazja, by kupić je w okazyjnej cenie – warto skorzystać z tej możliwości.

Dopasowanie ubrań

Wyprzedaże sprzyjają impulsywnym zakupom, jednak nie warto ulegać pierwszemu wrażeniu i wybierać ubrań „na oko”. Zdarza się, że pomimo prawidłowego rozmiaru nie będą dobrze leżeć. Inna kwestia to dopasowanie do pozostałych posiadanych rzeczy – może okazać się, że ciuch, który nas zainteresuje, nie będzie pasował do żadnego z posiadanych już zestawień. Lepiej postawić na ubrania, w których z pewnością będziemy czuć się dobrze i będą stanowiły dopełnienie posiadanych już rzeczy.

Poznawanie nowych miejsc

Obniżenie cen sprawia, że opłacalne może stać się odwiedzenie sklepu, który do tej pory omijaliśmy. Bardzo możliwe, że uda się tam znaleźć rzecz lepszej jakości, a regularna cena stanowiłaby przeszkodę przed jej zakupem. Warto wybrać się do dużej galerii handlowej z wieloma sklepami o szerokiej ofercie i nie polegać tylko na znanych markach.

Ważne prawa konsumenta

Niezależnie czy przedmiot został kupiony w cenie regularnej, czy na wyprzedaży, warto pamiętać o przysługujących klientom prawach. Aby móc złożyć reklamację, niezbędny będzie dowód zakupu, dlatego należy pamiętać o wzięciu paragonu.