Czas ciąży wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak: ciągle spuchnięte nogi, wrażliwe piersi, stale rosnący brzuszek. Wszystkie te uciążliwości należy wziąć pod uwagę dobierając ciążową bieliznę: biustonosze, majtki, czy rajstopy. Jak dobrać bieliznę, aby przede wszystkim czuć się komfortowo, pięknie, a przy tym zachować wszelkie zasady higieny?

Idealny biustonosz

Przede wszystkim powinno się wymienić biustonosz już w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ piersi praktycznie od razu stają się większe, nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Należy pamiętać, że dobrze dobrany biustonosz zmniejszy ryzyko wystąpienia rozstępów i zapobiega utracie jędrności piersi. Najlepszym, z dostępnych na rynku, modelem będzie tak zwany full cup – biustonosz mocno zabudowany. Zapewnia on powiększonym już nieco piersiom idealne podtrzymanie i stabilność. Pas pod biustem powinien być szeroki, a fiszbiny nieuciskające, natomiast ramiączka powinny mieć regulowaną długość. Nigdy nie powinno się kupować biustonosza bez mierzenia. Zawsze należy sprawdzić, jak leży na ciele. Naprawdę dobrze dobrany stanik musi spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze musi dobrze podtrzymywać piersi – nie może być za luźny w obwodzie, po drugie, konieczne jest, aby był ekstremalnie wygodny. Stanik nie może uciskać piersi pod żadnych pozorem.

Bielizna ciążowa

Jaką bieliznę kupować? Przede wszystkim z jak najmniejszą ilością błyskotek i innych zdobień. Najwygodniejsze będą całkiem gładkie majtki oraz biustonosz. Wszystkie elementy ozdobne takie jak hafty, koronki, stębnowane szwy mogą przecież podrażniać skórę. Idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o majtki, byłyby to majtki bezszwowe, natomiast jeśli chodzi o stanik, to tylko taki z termicznymi miseczkami. Bielizna powinna być wykonana z naturalnych materiałów takich jak: bawełna, jedwab, czy bambus. Majtki ze sztucznych włókien nie przepuszczają powietrza, co sprzyja wilgoci i nadmiernemu mnożeniu się bakterii. Nocne koszule oraz piżamy również powinny być wykonane z bawełny, gdyż ta ma właściwości antybakteryjne oraz doskonale przepuszcza powietrze oraz co najważniejsze nie podrażnia skóry. Bawełna jest przyjemna w dotyku a jej właściwości cieplno-izolacyjne są najkorzystniejsze ze wszystkich surowców. Jeżeli chodzi o korzystanie z rajstop w czasie ciąży, to powinno się unikać podkolanówek z ciasnym i wrzynającym się ściągaczem. Należy nosić rajstopy lub pończochy uciskowe, gdyż redukują one ilość i ciśnienie krwi w żyłach, co skutecznie zapobiega obrzękom i żylakom.