Dobrze dobrany biustonosz to prawdziwy skarb w garderobie każdej kobiety. Niezależnie do tego, jakie mamy piersi, wszystkie możemy czuć się komfortowo i dobrze wyglądać, jeśli tylko wybierzemy odpowiednią bieliznę. Odpowiednią, to znaczy dopasowaną rozmiarowo, a także o rodzaju najbardziej odpowiedni do typu sylwetki i naszych oczekiwań. Jak znaleźć biustonosz idealny? Oto kilka podpowiedzi.

W przypadku stanika najważniejszy jest rozmiar. Niestety, wiele Polek wciąż nosi biustonosze źle dobrane pod tym względem. Najczęściej spotykany problem to stanik o zbyt szerokim obwodzie i za małych miseczkach. Efekt? Stanik nie podtrzymuje biustu, więc nie pełni swojej podstawowej funkcji. W dodatku małe miseczki sprawiają, że piersi „wylewają się” ze stanika, co może być przyczyną dyskomfortu, a nawet deformacji kształtu biustu. Źródłem tego problemu jest brak wiedzy o tym, jak powinien leżeć dobrze dopasowany stanik a także pewne mity na temat rozmiarówki. Jeszcze do niedawna większość kobiet była przekonana, że ma konkretny rozmiar stanika, np. 75C. Tymczasem rozmiarówki różnych firm różnią się i niezbędne jest mierzenie. Poza tym wiele firm miało rozmiarówkę bardzo mało zróżnicowaną, co też nie dawało klientkom pola do popisu.

Na szczęście obecnie mamy dostępne sklepy zarówno stacjonarne, jak i internetowe, takie jak Morganti.pl, gdzie znajdziemy biustonosze od wielu producentów dostępne w szerokiej ofercie rozmiarowej. Popularny stał się też brafitting, czyli profesjonalne dobieranie biustonosza. Dzięki temu Polki coraz częściej wiedzą, jak powinna układać się prawidłowo dopasowana bielizna i są gotowe poświęcić sporo czasu, by znaleźć stanik idealny.

Od czego zacząć te poszukiwania? Na początek określmy przybliżony rozmiar biustu. W tym celu należy zmierzyć się ściśle centymetrem bezpośrednio pod biustem. Od liczby tej odejmujemy trzy po czym zaokrąglamy w dół do pięciu. Czyli kobieta, której centymetr wskaże 71 cm powinna zanotować obwód 65.

Następnie należy zmierzyć się luźnym centymetrem w najszerszym miejscu piersi – ten wynik zaokrąglamy do pięciu, ale w górę. Od obwodu w biuście odejmujemy ten pod biustem i sprawdzamy w tabeli rozmiarowej danej marki, jakiej miseczce odpowiada ta wartość. Ważne, by pomiaru biustu dokonywać w staniku – miękkim i bez dodatkowych wkładek. To szczególnie istotne dla pań o opadających piersiach – pomiar bez biustonosza jest wówczas mało wiarygodny, bo wynik może być zaniżony. Po dokonaniu pomiarów wedle tej instrukcji wiele kobiet ze zdumieniem stwierdza, że ma zupełnie inny rozmiar stanika niż ten, do jakiego przywykły. Zwykle jest to mniejszy obwód i większa miseczka. Oczywiście obliczenie to nie wszystko – stanik należy przymierzyć. Jak rozpoznać, że jest dobrze dobrany? Przede wszystkim po zapięciu na najluźniejszą zapinkę (to ważne, bo gdy biustonosz się rozciągnie, będziemy używać kolejnych zapięć) biustonosz powinien ściśle przylegać do ciała, nie wżynając się jednak w nie. Ważne, by stanik na plecach był ułożony prosto, nie podjeżdżał skosem do góry – to oznacza, że obwód jest za szeroki. Piersi powinny wypełniać miseczki, ale nie wylewać się z nich Ważne jest, by przy nakładaniu stanika pochylić się i wygarnąć ciało spod pach, aby całe piersi znalazły się w staniku. Kolejna sprawa to regulacja ramiączek – biust powinien być podtrzymywany przez obwód stanika, a nie przez ramiączka – mają one jedynie rolę pomocniczą. Powinny być więc dość luźne, nie mogą odciskiwać się na ciele. Dobrze dobrany stanik jest wygodny, a jego noszenie nie stanowi żadnej uciążliwości.