Coraz większa dostępność różnego rodzaju rajstop uciskowych sprawia, że cieszą się rosnącym zainteresowaniem kobiet. W dalszym ciągu jednak ich zakup wiąże się z wątpliwościami dotyczącymi skuteczności elementu bielizny w leczeniu żylaków. Warto zrezygnować z tych uprzedzeń i przekonać się o skuteczności tej terapii. 

Żylaki i ich leczenie

Niewydolność żylna to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Żylaki pojawiają się nawet u młodych kobiet, jest to związane z trybem życia i rodzajem wykonywanej pracy, ale bardzo często także wynika z uwarunkowań genetycznych. Panie borykające się z tym schorzeniem najczęściej sięgają po środki farmaceutyczne mające za zadanie poprawić mikrokrążenie w żyłach. Jest to jednak niewystarczające i optymalne rezultaty można osiągnąć, łącząc tabletki z równoczesnym stosowaniem kompresjoterapii, czyli ucisku. Takie zadanie spełniają właśnie odpowiednie rajstopy. 

Wybór rajstop uciskowych

Przed zakupem rajstop uciskowych warto skonsultować swój wybór z lekarzem, bo istotne jest dostosowanie poziomu ucisku do indywidualnych potrzeb. Niski ucisk, czyli 8-12 mmHg, będzie odpowiedni w profilaktyce żylaków u osób prowadzących siedzący tryb życia. Nieco wyższe wartości powinny wybrać panie pracujące na stojąco, które odczuwają tego negatywne skutki. Jeśli problemy z żylakami są już zauważalne, konieczne będzie sięgnięcie po modele, w których poziom ucisku wynosi co najmniej 18 mmHg. Aby zakupić dobrej jakości rajstopy uciskowe trzeba wybrać się do apteki lub sklepu medycznego – mimo iż należą one do codziennej bielizny, to aby posiadały zdrowotne właściwości, muszą spełniać określone kryteria medyczne. Warto pytać sprzedawcę o oznaczenie znakiem CE, który potwierdzi jakość produktu. Pierwsze użycie rajstop często zniechęca kobiety, bo ucisk jest faktycznie odczuwalny – jednak to on ma właściwości lecznicze. Jeśli rozmiar został dobrany właściwie, nie należy obawiać się, że ucisk wynika z faktu, że bielizna jest za ciasna. Do kontynuowania terapii powinny zachęcić przede wszystkim odczuwalne efekty. Dobrze dobrany do indywidualnych potrzeb produkt zapewni znacznie lepszą kondycję nóg, nawet po całym dniu pracy.