Operacja powiększania piersi króluje w rankingach najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej. Za pomocą skalpela można nie tylko zwiększyć objętość miseczki, ale również zniwelować nieestetyczny wygląd piersi. Za każdym razem powinna być to jednak dobrze przemyślana decyzja, którą koniecznie trzeba skonsultować ze specjalistą.

Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zabieg?

Wszczepienie implantów to niejedyna metoda na uzyskanie pełniejszych piersi. Istnieją również powiększające kremy, specjalne tabletki, zastrzyki z kwasem hialuronowym, a nawet masaże. Jednak uzyskane za ich pomocą efekty nie są spektakularne – jest to najczęściej zwiększenie się miseczki o najwyżej jeden rozmiar. Z kolei implanty stanowią natychmiastowe powiększenie piersi. Oprócz tego za ich pomocą chirurg może skorygować kształt biustu, nadać mu jędrności lub wyrównać dwie asymetryczne piersi.

Jak wybrać chirurga plastycznego?

Powiększanie piersi to operacja o dość dużym stopniu ingerencji, dlatego powinniśmy bardzo starannie wybrać specjalistę, który przeprowadzi zabieg. Przy podejmowaniu decyzji nie należy kierować się atrakcyjną ceną, gdyż ta oznacza najczęściej słabą jakość zabiegu lub niskie kwalifikacje lekarza. Pod uwagę warto wziąć opinie kobiet, które korzystały z usług danego specjalisty lub kliniki. W tym celu możemy śledzić dyskusje prowadzane na forach branżowych. Dobrego specjalistę poznamy po tym, że dokładnie przedstawi nam wszelkie możliwe powikłania po zabiegu, a także dokładnie sprecyzuje ryzyko operacji. Zwracajmy uwagę na to, czy dana klinika korzysta z implantów dobrej jakości, których producenci stosują jedynie certyfikowane materiały, nie zaś tworzywa przemysłowe.

Podczas pierwszej wizyty…

Pierwsza wizyta u chirurga plastycznego ma charakter wywiadu medycznego. Lekarz zapyta nas o przypadki nowotworów piersi oraz innych przewlekłych chorób w naszej rodzinie. Jeżeli same borykamy się z pewnymi dolegliwościami, to musimy poinformować specjalistę o zażywanych lekarstwach. Warto także mieć przy sobie aktualne wyniki analizy krwi lub moczu. Chirurg będzie zainteresowany również tym, czy cierpimy na:

  • problemy bólowe związane z piersiami,
  • mrowienie w piersiach w trakcie miesiączki,
  • pojawianie się niepokojącej wydzieliny z brodawek.
     

Lekarz musi wiedzieć o przebytej ciąży czy planach macierzyńskich na przyszłość – powinnyśmy dokładnie określić, czy planujemy karmienie piersią. Podczas pierwszej wizyty pacjentka przedstawia chirurgowi swoje oczekiwania względem operacji: powiększenie biustu lub jego korektę – możemy nawet podać rozmiar biustu, jakiego oczekujemy. Specjalista podzieli się z nami swoimi sugestiami oraz poradami. Jednak ostateczna decyzja zależy zawsze od kobiety zainteresowanej zabiegiem, która ma również prawo do stawiania pytań na temat ewentualnych komplikacji po zabiegu.

Jak wygląda zabieg powiększania piersi?

Operacja powiększania piersi jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym – pacjentka jest pogrążona w głębokim śnie, dzięki czemu nie odczuwa bólu. Gdy tylko znieczulenie zaczyna działać, chirurg dokonuje nacięcia w wyznaczonych miejscach, czyli pod piersiami, wokół brodawki lub w okolicach pach. Implanty zostaną umieszczone w piersiach właśnie przez te nacięcia. Przypomnijmy, że implanty składają się z silikonu, który został wypełniony silikonowym żelem. Operacja powiększania piersi za pomocą implantów może przebiegać na dwa sposoby. Przy pierwszym wariancie implant jest umieszczany całkowicie za mięśniem klatki piersiowej, przy drugim zaś wkłada się go pomiędzy tkankę piersi a mięsień tkanki piersiowej. Gdy implanty zostaną wprowadzone, a chirurg nada piersiom odpowiedniego kształtu, nachodzi czas na zszycie nacięć. Do tego końcowego etapu stosuje się specjalne szwy rozpuszczalne, które znikną same po około tygodniu od dnia zabiegu. Szwy zabezpiecza się specjalnymi opatrunkami. Żeby krew i płyny ustrojowe mogły swobodnie przepływać przez cały obszar klatki piersiowej, lekarz zakłada pacjentce dreny, które zdejmuje się po 48-miu godzinach od zabiegu.

Jaki jest koszt zabiegu?

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje zabieg powiększania piersi. Wiele bowiem zależy od czynników indywidualnych takich jak wybór określonej wielkości lub rodzaju implantów. Na pewno należy liczyć się z kosztami sięgającymi kilkunastu tysięcy złotych. W tę cenę wliczony jest nie tylko sam zabieg, ale również zakup implantów, rekonwalescencja w klinice, a także wizyty kontrolne. Jeżeli pacjentka zdecyduje się na zabieg, to zazwyczaj nie ponosi opłaty związanej z konsultacjami. Szczegóły ofert możemy poznać na stronie internetowej kliniki powieszania piersi.

Jakich zaleceń należy się trzymać?

Jeżeli chcemy, aby biust szybko i ładnie się zagoił, to musimy ściśle przestrzegać zaleceń po zabiegu. Należy do nich noszenie elastycznego pasa podtrzymującego biust oraz powstrzymanie się od spania na brzuchu przez okres około miesiąca po zabiegu. Pacjentka nie powinna wykonywać prac domowych ani korzystać z solarium przez minimum dwa tygodnie. Uprawianie sportu oraz przeprowadzanie ciężkich prac fizycznych jest niezalecane przez okres co najmniej dwóch miesięcy od operacji. Poleca się za to smarowanie blizn maściami przyśpieszającymi gojenie, a także stosowanie specjalnych plastrów.

Popularne mity na temat powiększania biustu

Czy sztuczne piersi rzeczywiście mogą pęknąć, gdy latamy samolotem lub gdy nurkujemy na dużych głębokościach? Okazuje się, że jest to jedynie mit, albowiem implanty są całkowicie odporne na działanie zmian ciśnienia. Kolejnym częstym wierzeniem jest to, że implanty wymagają wymiany co kilka lat. Przy dzisiejszych innowacyjnych materiałach jest to całkowicie nieuzasadniona obawa. Nawet dość dawne modele, czyli implanty stosowane kilkanaście lat temu, nadal zachowują bardzo dobre parametry odpornościowe. Stosując protezy od sprawdzonego producenta otrzymujemy dożywotnią gwarancję ich trwałości. Nieprawdą jest też, że implanty powodują zaprzestanie wydzielania mleka u kobiety. Nie wpływają również w żaden sposób na rozwój dziecka. Jedyną przeszkodą może być nacięcie wokół brodawki, w wyniku którego powstaje blizna gruczołu piersiowego. Może ona faktycznie utrudniać podawanie mleka, jednak da się jej w prostu sposób uniknąć – wystarczy uprzedzić chirurga o naszych planach macierzyńskich, a ten dokona nacięcia w innym miejscu.