Bieganie jest dziś jednym z najpopularniejszych sportów, a liczba biegaczy, zarówno tych uprawiających rekreacyjny jogging, jak i trenujących na poważnie do zawodów rośnie lawinowo. Z myślą o każdym, kto chce biegać, przygotowaliśmy poradnik wyboru butów do biegania.

Bieganie jest modne – można to już stwierdzić z całą pewnością. Jednak ta moda nie jest przypadkowa, bieganie ma liczne zalety. Przede wszystkim jest to sport, którego uprawianie jest tanie – nie wymaga specjalistycznej odzieży ani sprzęt€ (za wyjątkiem butów – o czym dalej), nie trzeba opłacać karnetu do klubu, ani mieć trenera, nie trzeba tez trenować w określonych godzinach. Poza tym bieganie pozwala się wyciszyć, a ruch na powietrzu jest bardzo dobrą aktywnością. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w zależności od typu treningu biegowego można znakomicie schudnąć, wymodelować ciało i poprawić kondycję. Duża zachętą są też liczne biegi – od tych lokalnych, na krótkich trasach, na przykład pięciu czy dziesięciu kilometrów, poprzez maratony, aż po ultramaratony na przykład w górach.

Aby biegać bezpiecznie i mieć dobre efekty treningowe najważniejsze jest mieć dobrze dograne buty. O ile możemy biegać w najzwyklejszych bawełnianych ubraniach, to buty muszą być specjalistyczne. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy udać się do dobrego sklepu: idealny będzie sklep dedykowany biegaczom, ale może to być też dobry sklep sieciowy sportowy w galerii handlowej, gdzie też znajdziemy doradców, którzy pomogą nam w wybraniu butów do biegania. Musimy też przygotować się do odpowiedzi na kilka pytań:

Jak często planujemy biegać?
Po jakiej nawierzchni biegamy – naturalnej, czy po asfalcie, a może różnie?
Czy biegasz na krótkie czy na długie trasy?

Kolejny etap to określenie typu stopy. Kupując zwykłe obuwie, nie zastanawiamy się nad tym, ale przy butach do biegania jest to ważne. Po pierwsze chodzi tu o rodzaj podbicia: wysokie, niskie czy normalne. Kolejna sprawa to układanie się stopy w ruchu. Pronacja to układanie stopu do wewnątrz – jest to najczęściej spotykany układ. W skrajnym przypadku mamy do czynienia z płaskostopiem. Neutral to stopa, która układa się w ruchu równomiernie, nie obciążając żadnej z krawędzi. Supinacja to natomiast takie układanie stopy, że silniej obciążona jest zewnętrzna krawędź. Buty do biegania muszą być dobrane tak, by równoważyć pronację lub supinację stopy. To szczególnie ważne w przypadku zaawansowanego trenowania, ale i przy bieganiu rekreacyjnym źle dobrane obuwie może prowadzić do dyskomfortu i bólu stopy oraz przeciążeń w obrębie stawów kolanowych.

Dobierając buty do biegania, koniecznie trzeba je przymierzyć. Może się okazać, że teoretycznie dany model jest idealny, a jednak nie czujemy się w nim komfortowo. W dobrych sklepach sportowych znajdziemy bieżnię, na której możemy przetestować buty w ruchu, do jakiego są przeznaczone, bo samo przejście kilku kroków po sklepie nie pokaże nam, czy bieganie w tych butach będzie wygodne. Warto też pamiętać o zasadzie, że buty do biegania kupuje się o rozmiar większe, iż zwykłe obuwie, bo w czasie biegu stopa puchnie i powiększa się, dlatego w butach musi być luz – w przeciwnym wypadku pojawią się bolesne otarcia oraz pęcherze nawet przy krótkim treningu.