Choć minęły już czasy dżentelmenów, którzy codziennie prezentowali się światu w garniturze, pod krawatem i z odpowiednim nakryciem głowy, nadal trudno sobie wyobrazić męską garderobę bez choćby jednego garnituru. Dobrze dobrany garnitur to coś, co każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie. Jak go wybrać?
W związku z tym, że garnitury nie są już dziś popularne jako codzienny strój, bo nawet w wielu miejscach pracy można ubierać się o wiele swobodniej, mężczyźni często nie mają dużej wiedzy o garniturach. Stad łatwo o gafę i kupienie nie tylko nieodpowiedniego fasonu, który uwydatnia mankamenty sylwetki, ale przede wszystkim nieodpowiedniego rodzaju garnituru do danej okazji. Na przykład czarnego garnituru na co dzień. Jak się w tym nie pogubić? Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o garniturach męskich przed udaniem się na zakupy.
Rodzaje garniturów męskich
Garnitur wizytowy nazywany jest też garniturem wieczorowym. Najczęściej jest on trzyczęściowy, co oznacza, że poza spodniami i marynarką jest jeszcze kamizelka. Marynarka garnituru wieczorowego charakteryzuje się zamkniętymi, spiczastymi klapami, zaś spodnie nie mają mankietów. Garnitur wizytowy najczęściej nosi się z białą koszulą, choć w mniej wyjątkowych sytuacjach można sobie pozwolić na pewne wariacje w tym zakresie. Garnitur wieczorowy jest idealny na ślub, wieczorne wyjście, wizytę w operze, przyjęcie… Zawsze, gdy nie trzeba wkładać smokingu, sprawdzi się dobrze.
Garnitur roboczy inaczej nazywany codziennym to natomiast strój do pracy. Ma otwarte klapy, a kieszenie zwykle mają patki. Nie musi być gładki, tkanina może być prążkowana.
Garnitur sportowy to o krok niżej na skali formalności niż garnitur codzienny. Spodnie zwykle mają mankiet, kieszenie są skośne lub proste, z patkami, może być w prążki lub inny wzór, bardzo popularne są kraciaste garnitury tweedowe. Marynarka ma zwykle jedno rozcięcie z tyłu, klapy są dowolne.
Jaki kolor garnituru wybrać?
Wbrew pozorom czarny nie jest wcale barwą neutralną pasującą na każdą okazję – nie w przypadku garniturów. Czarny może być w zasadzie jedynie garnitur wizytowy, który może mieć też kolor granatowy lub szary – inne barwy nie są zalecane. W przypadku garnituru na co dzień mamy większą dowolność – może to być dowolna ze stonowanych barw szary, granatowy, brązowy, a nawet ciemna zieleń. Jeśli chodzi o garnitur sportowy to tutaj każdy kolor jest dozwolony – nawet czerwień.
Dobierając kolor garnituru, poza podanymi wyżej zasadami wystarczy kierować się tym, w czym nam jest do twarzy. Jeśli nie mamy pewności, warto poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie – na pewno podpowie korzystny odcień.
Jaki fason garnituru wybrać?
Mężczyzna wysoki, o proporcjonalnej sylwetce jest w idealnej sytuacji – w każdym sklepie znajdzie pasujący garnitur. Większość musi jednak poszukać fasonu, który podkreśli zalety sylwetki i zatuszuje mankamenty. Na przykład niski mężczyzna musi zadbać to, by marynarka nie była zbyt długa – należy pamiętać, że powinna ona dzielić sylwetkę na pół, w tym przypadku może być nawet minimalnie krótsza. Optycznie wzrostu dodają też prążki. Przy masywnej sylwetce niewskazane są delikatne klapy i drobne prążki.
Warto pamiętać, że przy bardziej nietypowej sylwetce wskazane może być uszycie garnituru na miarę lub skorzystanie z oferty sklepu, który dokonuje poprawek krawieckich, indywidualnie dopasowując gotowe modele dla klienta.