​Wiosna to idealny moment, by coś zmienić w swoim wyglądzie. Z jednej strony, cały czas nie jest za późno, by walczyć o odpowiednią, letnią sylwetkę, z drugiej strony, jest to również idealny moment, by zastanowić się, w co się ubieramy? A jeżeli z naszych ubrań nie jesteśmy zadowoleni, może nam pomóc stylistka czy personal shopperka.

Czym zajmuje się stylistka?

Stylistki, zwane również personal shopperami, to osoby, które dbają o to, by ich klienci lepiej wyglądali, skupiając się na ich ubraniach, obuwiu i dodatkach. Pomagają one uporządkować naszą szafę, podpowiadają, jak lepiej dobierać do siebie ubrania, wykonują pełne metamorfozy oraz wybierają się ze swoimi klientami na zakupy – ta ostatnia opcja jest chyba najbardziej popularna, a wiele osób bardzo ceni sobie wsparcie stylistki podczas zakupów.

Ile kosztuje usługa stylistki?

Jeżeli chcemy się na nią zdecydować w bardzo standardowej formie, najczęściej pełna usługa – jedna z powyżej wymienionych – będzie nas kosztować przynajmniej kilkaset złotych. Ceny będą bardzo zróżnicowane, w zależności o doświadczenia, ale i renomy danej stylistki, a dodatkowo będzie się to łączyć z konkretną lokalizacją. Jeżeli zdecydujemy się na profesjonalistów z najwyższej półki w Warszawie, ceny z kilkuset złotych mogą skoczyć nawet do kilku tysięcy.

Należy pamiętać, że poszczególne usługi są inaczej wyceniane – analiza szafy będzie zapewne najtańsza, podczas gdy decydując się na pełną metamorfozę, musimy liczyć się z kosztami nie tylko stylistki, czy samych zakupów, ale również fryzjera czy kosmetyczki.

Warto pamiętać, że niemal zawsze pierwsze godzina jest najdroższa, podczas gdy każda kolejna będzie już tańsza.

Gdzie skorzystać z porady stylistki lub personal shoppera zupełnie za darmo?

Jeżeli nie chcemy przepłacać, zawsze możemy poszukać osoby, która wykona dla nas taką usługę zupełnie za darmo – jest to możliwe, i wcale nie będziemy musieli prosić o pomoc bliskie nam osoby. Opcją idealną jest sprawdzenie oferty pobliskich centów handlowych, bowiem coraz powszechniejszą praktyką jest zatrudnianie przez nie właśnie personal shopperów, któzy następnie, w wybrane dni tygodnia, spotykają się na zakupy z klientami danej galerii. Sama usługa w takim przypadku jest najczęściej darmowa, a płacimy jedynie za to, co zdecydujemy się kupić na zakupach.

Galerią pod Warszawą, która oferuję darmowe konsultacje z personal shopperem, jest Galeria Łomianki. Na spotkania z klientami czeka tam Małgorzata Marszałek, stylistka i specjalistka od wizerunku. Na spotkanie z nią można się wygodnie zapisać na stronie internetowej Galerii Łomianki.

Czy warto zdecydować się na spotkanie ze stylistką?

Zdecydowanie tak. Oczywiście, jeżeli nie możemy decydować się na opcję darmową, zawsze warto zastanowić się, czy na usługę możemy sobie pozwolić, jednak w przypadku darmowych spotkań z personal shopperem w galeriach handlowych, odpowiedź jest oczywista. Takie spotkania zazwyczaj trwają nie więcej, niż 2 godziny, jednak jest to czas, który można naprawdę dobrze wykorzystać.

Przede wszystkim, największym plusem będzie fakt, że personal shopper pomoże nam ubierać się znacznie lepiej. Będziemy umieli dobierać do siebie poszczególne ubrania i dodatki, a często będziemy wybierali również ubrania w odpowiednim rozmiarze – zwłaszcza wielu mężczyzn ma tendencje do tego, by kupować za duże ubrania.

Dodatkowo stylistka to nie jednorazowe wsparcie – podczas zakupów z nią można nauczyć się naprawdę bardzo dużo. Dobieranie ubrań, dobieranie rozmiarów, inne spojrzenie na to, co nosimy, poznanie innych marek czy fasonów. Dzięki temu już na następnych zakupach będziemy mogli samodzielnie kupować lepsze, dopasowane do nas ubrania, a następnie kompletować z nich znakomitych stylizacje.

Na koniec warto pamiętać o tym, że stylistka może nam pomóc w tym, by oszczędzać – w końcu nie trzeba wydawać dużo, by wyglądać naprawdę dobrze, nie trzeba też stawiać na naprawdę drogie marki czy znane logotypy. Odpowiedni dobrany strój będzie możliwy, nawet jeżeli nie kupujemy ubrań dłuższych, niż te z popularnych sieciówek.