Szpilki uchodzą za eleganckie buty, idealne dla każdej kobiety. Nosząc je wygląda się zgrabnie i atrakcyjnie. Ten typ obuwia jest nieprzerwanie modny od kilkudziesięciu lat. Szpilki założone nawet do zwykłej kreacji, potrafią sprawić, że będzie ona wyjątkowa i interesująca. Jednak piękny wygląd to nie wszystko. Wysokie buty mogą być przyczyną wielu schorzeń kręgosłupa i stóp. Zbyt częste noszenie wysokich szpilek może doprowadzić do powstawania haluksów, bólów pleców, wrastających paznokci. Jak widać lista schorzeń może być niestety długa.

Noszenie butów na wysokim obcasie może sprawić, że ich użytkowniczka będzie odczuwała skurcze w łydkach. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dodatkowo może doprowadzić do zmian w kolanach. Czasami po wieloletnim noszeniu szpilek konieczna jest operacja, aby stopy wróciły do normy. Kolejny problem jaki wiąże się z noszeniem szpilek to narażenie na nadmierne obciążenie ścięgna Achillesa. Może to doprowadzić do pojawienia się halluksów albo zwiększyć już istniejące płaskostopie.

Kobiety na ogół noszą szpilki, ponieważ pięknie się w nich prezentują. Jednak zgrabna sylwetka to ni wszystko, lepiej jest również zwracać uwagę na swoje zdrowie. Dlatego najlepiej jest nosić buty na maksymalnie pięciocentymetrowym obcasie, po te wyższe sięgać tylko przy wyjątkowych okazjach. W końcu to zdrowie jest najważniejsze.