Sklepy z odzieżą używaną to hit ostatnich lat w naszym kraju. Polacy odkryli, że second-handy to skarbnica dobrej jakości ubrań w przystępnych cenach, i że używane wcale nie znaczy gorsze. Powodów jest kilka - ceny wszystkiego rosną, dotyczy to także odzieży, dlatego zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych na kupnie swetra, czy spodni, to kusząca perspektywa. Zmieniły się ponadto same ciucholandy - są dużo bardziej zadbane niż przed laty, a ubrania przechodzą bardziej staranną selekcję przed pojawieniem się na wieszakach. Jest też aspekt ekologiczny. Przemysł tekstylny jest drugim, po paliwowym, najbardziej przyczyniającym się do katastrofy ekologicznej. A korzystanie z używanych produktów to jeden z kroków, które społeczeństwo może podejmować celem ratowania planety.

Choć wydawałoby się, że zakupy w second-handzie będą takie, jak każde inne, sklepy z odzieżą używaną są jednak nieco inne niż sieciówki. W ciucholandzie każdej rzeczy jest dokładnie jedna sztuka - w jednym kolorze i rozmiarze. Dlatego też „polowanie” na coś, co idealnie nam spasuje, może wymagać nieco więcej cierpliwości i czasu. Jak się do tego zabrać?

Wybierz odpowiedni dzień na zakupy

Dostawy w sklepach z odzieżą używaną zdarzają się co kilka tygodni. Przed samą dostawą nowego towaru wiele sklepów obniża ceny jeszcze bardziej, by wyprzedać co, się da i zrobić miejsce na nowe rzeczy. Z drugiej strony, większość towaru będzie już wtedy wyprzedana i trafienie na coś naprawdę ciekawego jest nieco mniej prawdopodobne. Warto jednak spróbować szczęścia i pójść na zakupy przed nową dostawą, a także tuż po dniu, gdy nowy towar wyląduje na wieszakach. Wówczas wybór będzie z kolei największy, a ceny, nawet jeśli nieco wyższe, nadal o wiele bardziej przystępne niż za nową odzież.

Zaplanuj budżet i listę zakupów

W ciucholandach nietrudno stracić głowę i wyjść z torbami pełnymi rzeczy, których być może aktualnie nie potrzebujemy, zamiast z tymi, po które przyszliśmy. Dlatego też warto przemyśleć, czego naprawdę szukamy. Jeśli brakuje Ci spodni do pracy, powstrzymaj się przed przeglądaniem wieszaka z sukienkami. Jeśli szukasz spódnicy na lato, odwróć się od działu z bluzkami. Przemyśl też, ile pieniędzy chcesz wydać i kalkuluj, na których rzeczach najbardziej ci zależy, i które faktycznie będziesz nosić. To, że używane ubrania są tanie, nie musi oznaczać, że trzeba kupować wszystko bez opamiętania. Raz na jakiś czas pozwól sobie jednak na spontaniczny zakup, jeśli trafisz na prawdziwą perełkę - idealnie pasującą sukienkę, czy piękny, ciepły sweter, o jakim zawsze marzyłaś!

Czytaj metki

Skład ubrań jest ważny, i dotyczy to nie tylko odzieży używanej. Zawsze sprawdzaj metki ubrań, by upewnić się, że jakość materiałów jest dobra i że kupione rzeczy posłużą ci przynajmniej przez jakiś czas. Nawet jeśli w ciucholandzie nie wydasz wiele pieniędzy, szkoda by było, gdyby dopiero co zakupiona odzież rozpadła się po pierwszym praniu.