Zima za pasem, letnie sukienki poszły w odstawkę aż do kolejnego sezonu, a na pierwszy plan wychodzą czapki, szaliki, grube kurtki i ciepłe swetry i bluzy. Diametralna zmiana aury za oknem to zawsze dobra okazja, by przejrzeć szafę i przemyśleć, czy wszystko, co w niej mamy, wciąż jeszcze jest dla nas dobre, czy trzeba wybrać się na małe zakupy.

Być może straciłaś lub zyskałaś kilka kilo od ostatniej zimy, a być może po prostu zupełnie zmieniłaś w tym czasie styl. Jakiekolwiek są powody, jeśli szukasz ciepłych swetrów, a nie chcesz wydać fortuny, wybierz się do sklepu z odzieżą używaną!

Second-handy jesienią pełne są świetnych elementów odzieży, które będą zarówno wyglądać stylowo, jak i dobrze cię ogrzeją. A ceny są znacznie niższe niż za odzież nową w centrach handlowych. O wiele też łatwiej znaleźć coś oryginalnego i niepowtarzalnego, co pomoże ci podkreślić twój własny styl.

Sprawdzaj skład ubrań

Ważne jest jednak, by stosować się do kilku prostych zasad, co ułatwi twoje zakupy i dzięki czemu upewnisz się, że podjęłaś dobrą decyzję. Przede wszystkim więc, czytaj metki. Na metkach i wszywkach ubrań znajdują się istotne informacje, takie jak skład ubrań i to, jak o nie dbać. Jest to szczególnie ważne przy wyborze swetrów. Może się bowiem okazać, że wybrany przez ciebie piękny sweter wykonany jest w całości z akrylu, przez co nie tylko nie będzie rzeczywiście ciepły, ale też zniszczy się stosunkowo szybko. O wiele lepiej jest wybierać swetry z materiałów naturalnych, jak wełna. W ciucholandzie może okazać się łatwiejsze trafienie na przykład na sweter wool blend, czyli z mieszanki wełny z materiałami syntetycznymi. Zdarzają się jednak wyjątkowe okazje i przy odrobinie szczęścia możesz trafić nawet na wdzianko z czystego kaszmiru.

Sprawdź wymiary swetra, a nie tylko rozmiar

A najlepiej po prostu go przymierz. Rozmiarówki są różne w różnych sklepach, a ponieważ w second-handach znajdujemy prawdziwy misz-masz marek, rozmiar M może okazać się czymś totalnie innym na dwóch różnych swetrach znalezionych obok siebie na wieszaku. Dodatkowo, ponieważ jest to odzież używana, zawsze może się okazać, że ubranie nieco się rozciągnęło, bądź skurczyło, zanim trafiło do sklepu, przez co sam rozmiar również nie będzie miarodajny.

Daj sobie czas

Zakupy w second-handach mają to do siebie, że wymagają cierpliwości. Może się zdarzyć, że jednego popołudnia przejdziesz kilka różnych sklepów i nie znajdziesz nic ciekawego, pasującego do twojego stylu, lub w twoim rozmiarze. Innego dnia z kolei może się okazać, że wszystkie swetry na wieszakach są doskonałe i chcesz kupić, co tylko zdołasz. Nie zrażaj się, jeśli przy pierwszym „polowaniu” w ciucholandzie nie znajdziesz tego, czego szukasz. Istnieje duża szansa, że uda się już przy kolejnym, albo po prostu w innym sklepie - a second-handów ostatnio w Polsce nie brakuje!