Szlafrok jest jedną z najbardziej funkcjonalnych rzeczy znajdujących się w naszej garderobie. Może być używany przez kobiety, mężczyzn oraz dzieci. Sprawdza się również w wielu życiowych sytuacjach, zarówno w domu po kąpieli jak i na basenie, czy spa, lub w razie choroby – w szpitalu. Naprawdę warto zaopatrzyć się w tę cześć garderoby. Jednakże, na co zwrócić uwagę przy jego kupnie?

Materiał szlafroka

Jednym z najbardziej powszechnych materiałów używanych do produkcji szlafroków jest bawełna. Jest to naturalne włókno składające się z celulozy, które posiada doskonale właściwości absorbujące i jest łatwe w obróbce. Bawełniane szlafroki są polecane również na lato. Są również niezbędne w cieplejszym klimacie – wtedy kiedy ciało jest narażone na zwiększoną potliwość. Szlafroki przeznaczone w porze zimowej zazwyczaj wykonane są z weluru, frotte lub polaru albo tez pluszu. Damskie szlafroki rządzą się innymi prawami, ponieważ istnieją również takie, które są wykonane z satyny, tiulu czy jedwabiu.

Idealny fason

Wybór szlafroka często wyznaczany jest przez cel, do jakiego ma nam służyć okrycie. Jeżeli ma być to szlafrok kąpielowy, na pewno będzie on długi, ponieważ zakryje i otuli wtedy całe ciało. Jeżeli jesteśmy zmarzlakami odpowiednim rozwiązaniem będzie długi szlafrok z kapturem, który po kąpieli ochroni przed chłodem również nasza głowę. Modele z kieszeniami sprawdza się nie tylko wśród dzieci, ale również dla dorosłych, którzy nie mogą rozstać się z telefonem, lub w czasie choroby z chusteczkami. Fason szlafroka jest tak naprawdę kwestią gustu, lecz przed zakupem warto przemyśleć jego funkcjonalność.

Przeznaczenie

Konkretny rodzaj szlafroka zależy od tego kim jesteśmy. Mimo wszystko, szlafroki damskie różnią się od szlafroków męskich. Osoby chcące zagrzać się w domowym zaciszu lub szukające ochrony po kąpieli powinny wybrać model wykonany z frotty lub weluru. Domatorzy chętnie wybiorą również praktyczny i wygodny model z kieszeniami. Jeżeli chcemy traktować go jako nieodłączny element swojej garderoby wybierzemy bardziej elegancki model. W przypadku pań szlafrok może stanowić dodatek do eleganckiego kompletu bielizny. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje na pewno wybierzemy model bawełniany, świetnie przepuszczający powietrze i absorbujący wilgoć. To jaki model wybierzemy, zależy od tego jaki potrzebujemy w danej chwili.