Spodnie męskie w obecnych czasach są niezwykle zróżnicowane. Z jednej strony możemy spotkać mężczyzn noszących tradycyjne materiałowe spodnie w kant, a z drugiej mężczyzn, którzy preferują bardziej nowoczesny styl, w tym spodnie jeansowe, które często mają naszyte różne wzory i lekko opuszczony krok.

Bez wątpienia spodnie zostały stworzone z myślą o mężczyznach i dopiero po pewnym czasie również zostały przejęte przez damską modę. Spodnie męskie znacznie różnią się krojem niż damskie. Jest to oczywiście podyktowane sylwetką. Są zdecydowanie bardziej „masywne”, obszerne, dzięki czemu odróżniają się od typowo kobiecych. Najczęściej kupowanymi spodniami przez mężczyzn są spodnie jeansowe, sztruksowe, dresowe, lub materiałowe. Zdecydowanie spośród nich najpopularniejsze są spodnie jeansowe. Jedne z nich to prostego rodzaju krój, natomiast inne, zbliżone do kultury hiphopowców mają różnego rodzaju nadruki na sobie oraz mocno obniżony krok.

Spodnie dresowe są idealne do uprawiania sportu, jak choćby codziennego biegania. Jednak stały się one także symbolem kultury dresiarzy, którzy noszą tego typu spodnie każdego dnia, nawet na bardziej uroczyste okazje.

Zdecydowanie każdy mężczyzna powinien posiadać w swej szafie spodnie z materiału, tak zwane w kant. Są one najczęściej elementem garnituru lub można je łączyć ze stylowymi marynarkami oraz koszulami. Takie spodnie najbardziej przydatne są podczas ważnych uroczystości. Dlatego warto kupować takie spodnie, gdyż zawsze się znajdzie okazja ku temu, by je założyć.