Zbliżający się nieuchronnie termin porodu, to nie tylko czas kompletowania wyprawki dla maluszka, lecz także dogodny czas na poszukiwanie akcesoriów dla przyszłej mamy. O co należy zadbać zanim dziecko przyjdzie na świat? Najważniejsza jest odpowiednia bielizna, której wybór musi być niezwykle przemyślany. Bielizna musi być komfortowa i bezpieczna, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla malucha.

Biustonosz do karmienia

Kiedy powinno się zacząć rozglądać za kupnem stanika do karmienia? Warto zaczekać do około ósmego lub dziewiątego miesiąca ciąży. Najlepiej jednak zrobić to przed samym porodem, gdyż wcześniej biust może się jeszcze powiększyć. Co z odpowiednim rozmiarem? Obwód stanika powinien być taki sam jak przed ciążą, jeżeli jednak przybyło przyszłej mamie dość dużo kilogramów, obwód ten powinien być o rozmiar większy niż przed ciążą. Miseczka powinna być o rozmiar większa od tej, którą się nosi w danym czasie. Zaraz po porodzie laktacja nie jest jeszcze całkowicie ustabilizowana, a co za tym idzie, wielkość piersi może ulegać ciągłej zmianie. Na początku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu bez fiszbin – sprawdza się on również w nocy. Warto zaopatrzyć się również we wkładki laktacyjne, które chronią pościel i piżamę przed samoistnie wypływających mlekiem. Dobrze dobrany stanik zapobiega powstawaniu rozstępów w skutek naciągania nabrzmiałych piersi.

Koszulka dla karmiących

Alternatywnym rozwiązaniem dla noszonego nocą stanika jest koszulka dla karmiących mam. Jest ona niezwykle przydatna, gdy karmi się dziecko w szpitalu, tuż po porodzie. Najbardziej popularnym modelem jest model z kopertowym dekoltem, w którym poły uszyte są na zakładkę, umożliwiające swobodne ich odchylanie. Na rynku dostępne są również koszulki z odpinanymi ramiączkami – idealna latem. Istnieje również koszula z rozcięciem pod szyją, które zapinane jest na guziki lub napy – jest bardziej komfortowa, dostosowana do każdego rozmiaru piersi oraz można z niej korzystać również po porodzie.

Majtki poporodowe

W wyprawce dla przyszłej mamy nie może zabraknąć majtek poporodowych, które są jednorazowego lub wielorazowego użytku. Co , jeśli chodzi o materiał? Idealne będą wykonane z bawełny, która doskonale przepuszcza powietrze i nie podrażnia skóry, a co więcej ma właściwości antybakteryjne. Właściwą wentylację zapewnią również majteczki siateczkowe – zalecane w pierwszych dniach po rozwiązaniu. Jeśli chodzi o rozmiar – należy wybrać takie, które przylegają bezpośrednio do ciała, ale też nie powinny uciskać skóry, zwłaszcza w rejonach pachwin i brzucha.