Powstawanie charakterystycznych bruzd jest zmorą w życiu większości kobiet a przecież jest to fizjologiczna reakcja organizmu na starzenie. Wiele kobiet uważa, że krem przeciwzmarszczkowy wystarczy, ewentualnie w gorszych przypadkach panie decydują się na lifting twarzy aby twarz wyglądała pięknie i młodo. Każda kobieta powinna samodzielnie zdecydować jaka metoda będzie najkorzystniejsza.

Metody bezinwazyjne

 

Są to najbezpieczniejsze zabiegi przeciwzmarszczkowe. Lekarz rodzinny albo dermatolog może przepisać nam retinoidy do stosowania miejscowego co jest elementem kuracji przeciwzmarszczkowej, działa korzystnie na koloryt cery, zwiększa także gładkość skóry. Ta wyżej wymieniona substancja jest pochodną witaminy A, wspomaga więc likwidację zmarszczek ale trzeba z nimi uważać bo mogą zwiększyć wrażliwość skóry i zwiększyć podatność na działanie promieni społecznych. Warto więc korzystać z ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem UV i unikaniu wystawiania się na słońce.

Kremy przeciwzmarszczkowe są powszechnie dostępne na rynku kosmetycznym, chyba każda osoba w pewnym wieku dobiera sobie odpowiednią jego opcję aby stosować ją regularnie. Rezultat stosowania specyfików do cery dojrzałej ujawnia się w późniejszym okresie, raczej stopniowo niż nagle ponieważ składniki aktywne są mniej skoncentrowane niż w preparatach na receptę. Takie kremy działają dobrze na płytkie bruzdy i łagodne oznaki upływającego czasu.

 

Inwazyjne metody

 

Są one już dużo bardziej poważne ale i intensywniej działają na odmłodzenie naszej skóry. Polecanymi zabiegami jest dermabrazja i mikrodermabrazja, które likwidują zewnętrzną warstwę skóry co przyspiesza odbudowywanie się zdrowej, świeżej cery. Jedyną różnicą w obu zabiegach jest ilość ilość usuniętej skóry- przy dermabrazji jest większa niż przy mikrodermabrazji. Ta pierwsza metoda przyczynia się do zaczerwienienia się skóry i powstania strupów a w przypadku drugiej metody należy powtarzać ją częściej bo delikatniej oddziałuje a skórę.

Laser także pomaga rozprawić się nam ze zmarszczkami. W trakcie zabiegu wytwarzany jest kolagen stymulujący produkcję nowych komórek skóry. Najnowszym odkryciem, które doskonale działa na odmłodzenie cery są lasery ablacyjne jednakże ich wadą jest to, że ranią skórę. Po takiej kuracji musimy poddać się okresowi rekonwalescencji. Inne lasery, które tylko delikatnie podgrzewają skórę powodują pobudzenie wytwarzania kolagenu i elastyny jednocześnie nie niszcząc skóry.