Niestety żadna z kobiet nie jest w stanie uniknąć problemu ze starzejącą się skórą. Wiele młodych jeszcze kobiet zastanawia się co zrobić aby spowolnić ten proces. Warto więc wiedzieć jakie są najlepsze sposoby walki ale żeby być tego świadomym należy znać i rozumieć procesy jakie przechodzi nasza skóra z upływem czasu.

Zmarszczki mimiczne

 

Pierwszym kłopotem na jaki napotykają się kobiety są zmarszczki mimiczne, powstające między 25 a 30 rokiem życia. Nie da się ich uniknąć bo praca mięśni twarzy jest nieunikniona i nikt nie potrafi jej uniknąć bo przecież marszczenie czoła, uśmiechy czy mrużenie oczu dzieje się zwykle niezależnie od nas. Oczywiście zdarzają się osoby próbujące kontrolować tego typu odruchy ale wyglądają one sztucznie i podejrzanie.

 

Zmarszczki grawitacyjne

 

Jest to druga grupa zmarszczek, które powstają niezależnie od naszej woli bo jak sama nazwa wskazuje są spowodowane grawitacją. Do tej grupy należy bruzda nosowo-wargowa, opadające kąciki warg. Główną przyczyną powstawania takich zmarszczek jest odwodnienie skóry, osłabienie włókien elastyny i kolagenu.

 

Starzenie się skóry jest równoczesne ze starzeniem się całego organizmu. Spadający poziom hormonów, gorsze możliwości regeneracyjne komórek to tylko kilka przyczyn powyższego stanu rzeczy. Najbardziej widoczne efekty starzenia się są u kobiet, które szczególnie w okresie menopauzy bo wtedy zmniejsza im się ilość estrogenu (hormonu żeńskiego, które jest odpowiedzialny także za sprężystość i nawilżenie skóry) bo przyspiesza pojawianie się bruzd na twarzy i nie tylko. Z upływającym czasem współdziałają wolne rodniki, ujawniające się pod wpływem nikotyny, stresu, zanieczyszczeń, niezdrowej diety oraz promieni UV.

 

Przeciwdziałanie zmarszczkom

 

Raczej każda dbająca o siebie kobieta ma świadomość tego, że powinna stosować nawilżające i przeciwzmarszczkowe kremy, które dobrze działają na skórę jednak nie zatrzymają jej starzenia się.  Ważne są także nasze nawyki czyli wysypianie się, nienachalna mimika twarzy, spanie na poduszkach z miękkiego włókna, unikanie stresu, nienaganna dieta i uprawianie sportu a także rzucenie nałogów.

 

Dodatkowo można stosować gimnastykę mięśni twarzy, akupresurę i masaże.

 

W celu zapobiegania powstawania przedwczesnych zmarszczek warto stosować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym i chować się za dużymi okularami także przeciwsłonecznymi.