​Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Traktowana jako możliwość dorobienia do domowego budżetu lub jako praca stała jest chętnie wybierana przez Polki. Podpowiadamy, jak znaleźć pracę w Niemczech i na co zwracać uwagę, by wszystko przebiegło bez problemów.

Praca opiekunki osób starszych w Polsce uważana jest za zajęcie wyjątkowo niewdzięczne. Rzeczywiście, w naszych realiach opiekunki wynagradzane są bardzo słabo, a sama praca bywa bardzo ciężka, szczególnie że większość ofert pracy pochodzi z domów pomocy społecznej, gdzie należy zajmować się wieloma pacjentami. Tymczasem w Niemczech realia pracy są zupełnie inne. Bardzo popularna jest indywidualna opieka nad seniorami, także zarobki – jeśli porównać je z polskimi – są dużo bardziej satysfakcjonujące. Jednocześnie możliwa jest elastyczna praca w systemie zleceń. Chcesz podjąć taką pracę? Podpowiemy Ci, jak ją znaleźć.

Dobry pośrednik to podstawa

Szukając pracy opiekunki, należy przede wszystkim poszukać dobrego pośrednika – samodzielne szukanie ofert pracy np. na niemieckich portalach ogłoszeniowych naraża nas na ryzyko zastania ofiarą oszustów. Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech działają na terenie polski, dzięki czemu można jeszcze w kraju załatwić wszystkie formalności. Co ważne, nie trzeba biegle znać języka – dokumenty przygotowywane są w języku polskim, wszystkie zapisy umowy są więc zrozumiałe. Agencja opiekunek zajmuje się też dopełnieniem wszystkich formalności związanych z legalną pracą w Niemczech. Bardzo istotna jest też opieka pośrednika podczas całego okresu pracy w Niemczech. Przedstawiciele agencji służą pomocą, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy np. z realizacją zapisów umowy. Oczywiście, co bardzo istotne, agencja zapewnia też oferty pracy. Dzięki temu opiekunka nie musi ich szukać samodzielnie. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na opiekunki jest tak duże, że zleceń z pewnością nie zabraknie.

Jak sprawdzić, czy dana agencja opiekunek osób starszych w Niemczech to dobry wybór? Warto stawiać na podmioty, które już od dłuższego czasu są obecne na rynku, dzięki czemu możemy sprawdzić, jaką opinią cieszą się wśród opiekunek. Cennych informacji dostarczy nam też strona internetowa pośrednika, która powinna zawierać wszystkie informacje o firmie oraz dane kontaktowe.

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech to przede wszystkim indywidualna opieka nad seniorem (niekiedy – parą seniorów) połączona z zamieszkaniem. Opiekunka przyjeżdża do Niemiec na okres od kilku do kilkunastu tygodni, następnie może liczyć na powrót do kraju i odpoczynek. Częstotliwość przyjmowania zleceń i czas ich trwania zależy oczywiście od opiekunki.

Kto może podjąć taką pracę? Niezbędna jest minimum podstawowa znajomość języka niemieckiego oraz niekaralność, nie ma natomiast wymogów dotyczących konkretnego wykształcenia. Z pewnością jednak opiekunki z wykształceniem medycznym np. pielęgniarskim mają do wyboru więcej zleceń, bo część seniorów wymaga bardziej specjalistycznej opieki. Oczywiście większe wymagania wiążą się też z wyższymi zarobkami. O ile za minimalną stawkę miesięczną można uznać około 1200 euro, to są zlecenia, gdzie opiekunka zarabia nawet ponad 2000 euro miesięcznie. Co ważne, umowy najczęściej gwarantują bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie.