Blizny są bardzo wstydliwym elementem naszego ciała, wiążąc się najczęściej z przykrymi i bolesnymi doświadczeniami. Ten nieestetyczny defekt skóry powoduje utratę pewności siebie oraz tworzenie się kolejnych kompleksów. Oczywiście w lepszej sytuacji jest osoba, która może ukryć taką bruzdę pod ubraniem, gorzej gdy takie znamię utrwaliło się na twarzy. Często są to blizny potrądzikowe lub po ospie więc nie były zupełnie zależne od naszego trybu życia. Niestety najczęściej gruba warstwa make-up'u nie pomoże nam zlikwidować problemu.

Jak pozbyć się szpecących znamion?

 

Metody inwazyjne w usuwaniu blizn są polecane do zmian skórnych, które są rozległe i głębokie. Zwykle są to bruzdy pooperacyjne lub powstałe w wyniku oparzeń. Zabieg polega na wycięciu blizn z powierzchni skóry aby następnie zszyć pozostałe krawędzie. Pacjentowi zakłada się silikonowe opatrunki, które chronią świeżą ranę, poprawiają jej kształt i przyspieszają regenerowanie się tego miejsca. Niestety tak inwazyjna metoda jest problematyczna bo mogą zostać po niej ślady pooperacyjne (mniejsze niż poprzednie ale jednak). Czasami pojawiają się komplikacje związane z gojeniem się ran.

Bardziej skuteczną metodą jest usuwanie blizn z użyciem lasera. Jego działanie redukuje bruzdy jednocześnie prawie bez ryzyka wystąpienia powikłań. Najlepiej usuwa się nim znamiona wklęsłe lub wypukłe (takie jak po szczepionce). Zabieg jest robiony pod znieczuleniem miejscowym a tuż po nim należy zastosować odpowiednią pielęgnację skóry robiąc zimne okłady i smarowanie się specjalistycznymi maściami. Nie wolno wystawiać skóry na słońce bezpośrednio po zabiegu.

 

Kosmetyczne sposoby na likwidację znamion

 

Jeśli chcemy rozprawić się z mniejszymi bliznami czyli takimi, które są ubytkami w skórze powstałymi w wyniku wyprysków lub rozstępów możemy zastosować metody mało inwazyjne lub zupełnie nieinwazyjne. Te blizny znajdują się zwykle na brzuchy, piersiach, biodrach. Polecanym zabiegiem jest mikrodermabrazja podczas której usuwa się powierzchniową warstwę skóry a po kilku zabiegach możemy pozbyć się nawet kilku jej warstw.

Na pozbycie się blizn na załamaniach skóry czy dołków, które pozostały na skórze w wyniku chorób polecane jest wypełnienie tych fragmentów ciała kwasem hialuronowym.

Rozstępy natomiast najlepiej likwiduje się za pomocą peelingu kwasem trójchlorooctowym. Po zabiegu skóra regeneruje się nawet kilka dni więc trzeba się na to przygotować psychicznie.