Buty zimowe powinny być ciepłe, nieprzemakalne, solidne. Dobrze, jeśli poza tym pasują do stroju i wyglądają interesująco. Podpowiadamy, jak wybrać męskie buty zimowe i jakie są obecnie trendy w tej dziedzinie.

Ocieplenie klimatu i niemal całkowity zanik w Polsce zimy, jaką pamiętamy jeszcze przed dwudziestu lat (czyli z mrozami i opadami śniegu utrzymującymi się przez dłuższy czas) sprawia, że przez sporą część miesięcy zimowych można chodzić w obuwiu dość lekkim, które wcześniej kwalifikowało się raczej jako jesienne czy przejściowe. Mimo wszystko warto mieć w szafie przynajmniej jedną parę prawdziwych butów zimowych, żeby nie okazało się, że nagły atak zimy zaskoczy nas jak drogowców…

Jakie są dobre buty zimowe?
Męskie buty zimowe powinny spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim powinny być ciepłe. Ważne, żeby ocieplenie było tak zaprojektowane, by jednocześnie noga nie pociła się w bucie. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy nie mamy do czynienia ze sztucznym futerkiem, które wygląda na ciepłe, a w rzeczywistości nie grzeje, natomiast doprowadza do pocenia się stop, co dodatkowo wychładza. Jak to sprawdzić? Pierwszym kryterium jest cena – dobre buty zimowe po prostu nie mogą być bardzo tanie, bo ciepłe i solidne obuwie musi być wykonane z materiałów dobrej jakości.

Kolejna cecha, jaką powinny mieć męskie buty zimowe to wodoodporność. Oczywiście są buty, które dobrze sprawdzają się na mrozie, przy suchym, trzaskającym śniegu, jednak należy wziąć pod uwagę, że w razie nasilonych opadów mogą przemakać – a to zimą prosta droga do solidnego przeziębienia. Ważne też, by buty na zimę miały grubą i solidną podeszwę. Przede wszystkim to waśnie gruba podeszwa gwarantuje, że buty są ciepłe, bo dobrze izoluje od zimnego podłoża. Poza tym buty powinny mieć dobrą przyczepność do podłoża. Gruba i antypoślizgowa podeszwa sprawdzi się na oblodzonych chodnikach i zagwarantuje bezpieczne poruszanie się zimą.

Buty zimowe – jaki materiał wybrać?
Męskie buty zimowe mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Jaki jest najlepszy?

Skóra licowa to surowiec najbardziej klasyczny. Buty skórzane są neutralne lub eleganckie, w zależności od fasonu. Są niezbędne, jeśli chodzisz do pracy w garniturze. Ważne, by była to rzeczywiście skóra naturalna, a nie tak zwana ekologiczna, która nie tylko gorzej wygląda i szybciej się niszczy, ale też nie gwarantuje odpowiedniej izolacji termicznej. Warto jednak pamiętać, że skóra licowa nie jest sama w sobie wodoodporna. Można to zmienić, stosując dobrej jakości preparaty impregnujące do skór.

Nubuk to też skóra, tylko wyprawiana jest od strony lica. Buty z nubuku mają bardziej casualowy i luźny charakter. Jest to też materiał wykorzystywany w butach typu trapery, na przykład modnej marki Timberland. Nubuk również wymaga impregnacji odpowiednio dobranymi preparatami. Duża zaletą jest możliwość farbowania go na bardzo różne kolory.
Gore-tex i inne tego typu materiału o proweniencji sportowo – wyprawowej są idealne w produkcji butów zimowych, jednak należy pamiętać, że tego typu obuwie nie pasuje do eleganckiego stroju. Są to jednak buty najcieplejsze i najlepiej izolujące. Bardzo ważna jest membrana, która odprowadza wilgoć ze środka. Nie każdemu jednak odpowiada stylistyka tego rodzaju obuwia.