Problem z nadpotliwością jest często tematem tabu mimo tego, że dotyka on sporą ilość ludzi. Jest on bardzo uciążliwy i wstydliwy. Dotyka on osoby różnej płci, polega na nadmiernym wydzielaniu potu przez gruczoły potowe.

Ta wydzielina powinna być produkowana przez nasz organizm, jest niezbędna do termoregulacji i usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Jednak zbyt duża ilość potu jest problematyczna w sytuacjach towarzyskich i zawodowych zwłaszcza że nadmierne pocenie się uaktywnia się w sytuacjach stresowych a także w cieplejszych miesiącach w roku. Pot może przeszkadzać nam także w trakcie jedzenia pikantnych potraw i podczas aktywności fizycznej. Najwięcej potu pojawia się w okolicach pach, twarzy, stóp a czasami tą wydzieliną pokrywa się całe ciało.

Zabiegi likwidujące nadpotliwość

 

Medycyna estetyczna i rynek kosmetyczny jest wysycony preparatami i sposobami, które mają za zadanie hamować nadmierną produkcję potu jednak są one zwykle mało skuteczne bądź działające tylko przez chwilę. Przykładowo antyperspiranty pomogą osobie, która poci się normalnie ale nic nie dadzą w wypadku patologicznego wydzielania potu, działają także dość krótko. Z kolei preparaty apteczne wywołują szereg skutków ubocznych, na przykład moczopędność, która także będzie uciążliwa.

Warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem aby dowiedzieć się jaki sposób będzie najbardziej odpowiedni do walki z nadpotliwością. Czasami ten stan rzeczy jest związany z innymi poważniejszymi chorobami takimi jak niedoczynnością tarczycy, cukrzycą lub otyłością.

 

Toksyna botulinowa

 

Okazuje się, że botox nie służy tylko do zwalczania skutków upływającego czasu na twarzy ale także do leczenia nadmiernego pocenia się. Pierwszym etapem zabiegu jest określenie obszaru ciała gdzie pacjent poci się najintensywniej bo tam należy wstrzyknąć mu tą substancję. Specjalista nakłada na ciało preparat z chlorku sodu oraz skrobi, po kwadransie już będzie wiedział gdzie należy zaaplikować największą ilość botoxu bo newralgiczne miejsca staną się ciemnofioletowe. Sam zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie, ze znieczuleniem miejscowym a trwa około 2 godzin. Na wynik zabiegu należy poczekać około 2 tygodni i wtedy wstrzymać się od picia alkoholu i wykonywania ćwiczeń fizycznych. Po 3 tygodniach zalecana jest wizyta kontrolna aby sprawdzić czy wszystkie obszary poddane zastrzykom z botoxem przestały wydzielać nadmierną ilość potu.