Kobiety potrafią zapamiętale walczyć z tak zwaną „pomarańczową” skórką jednak nie każda z nich wie, że prawdopodobnie większość jej szczupłych koleżanek zmaga się z tym kłopotem. Statystycznie około 80% kobiet przyznaje, że posiada tą przypadłość.

Nieestetyczne wgłębienia i grudki na udach, pośladkach i brzuchu mogą wystąpić na najzgrabniejszej figurze. Powstawanie tego problemu może być zależne także od genów i poziomu hormonów, zwykle ukazuje się więc w czasie dojrzewania, w okresie ciąży lub menopauzy.

Czym jest cellulit?

 

Lekarska definicja cellulitu to patologiczne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej podskórnej połączone z obecnością obrzękowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej. Po polsku ta przypadłość nazywa się lipodystrofia (ta nazwa się jeszcze nie przyjęła w języku polskim) a jej przyczyną jest zły przepływ limfy, która jest odpowiedzialna za usuwanie z organizmu niepotrzebnych już lub wykorzystanych produktów metabolizmu. W wyniku można zaobserwować defekty skóry, które powstają w wyniku nieregularnego położenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii i wody.

 

Największą możliwość do rozwoju tej choroby mają osoby z genami, które są za to odpowiedzialne. Każdy z nas rodzi się z określoną ilością komórek tłuszczowych (adipocytów) a więc uwarunkowanie genetyczne stanowi o tym, ile tłuszczu zgromadzi się w adipocytach. Do powstania cellulitu przyczynia się także zła gospodarka hormonalna a dokładniej hormon o nazwie estrogen. Do rozwoju „skórki pomarańczowej” dochodzi także brak ruchu i złe nawyki żywieniowe.

 

Etapy powstawania cellulitu

 

Proces powstawania „skórki pomarańczowej” jest dość długi i skomplikowany ale osoba, która nie zwraca na swój wygląd zbyt dużej uwagi może nie zauważyć tego pierwszego etapu powstawania cellulitu. Pierwsza faza objawia się delikatnym pobruzdowieniem, widocznym tylko po ściśnięciu fałdy skóry. Druga faza jest już poważniejsza bo zauważyć można zmiany przypominające właśnie charakterystyczną „pomarańczową skórkę” wraz z obrzękiem. Następnym etapem są liczne zagłębienia na skórze, które uwidaczniają się przy napinaniu mięśni. Ostatnią fazą są wyraźne guzy i bruzdy a także ból w miejscach objętych cellulitem.

Istnieją też trzy rodzaje „pomarańczowej skórki” czyli twarda, wiotka oraz obrzękowa. Ten pierwszy jest charakterystyczny dla młodych kobiet. Cellulit wiotki charakteryzuje się opuchlizną i bólem. Typ trzeci łączy w sobie cechy dwóch poprzednich.